Ana Sayfa Güncel Haberler Tekstilde teknolojik üretim için merkez kuruluyor

Tekstilde teknolojik üretim için merkez kuruluyor

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği, tekstil sektöründe katma değeri yüksek teknik tekstil ürünlerinin üretimi ve geliştirilmesi için “Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi” kuruyor. Projenin yüzde 75’i İzmir Kalkınma Ajansı tarafından desteklenecek olan merkez, Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Yerleşkesi’nde yeralacak. Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi sayesinde İzmir’in ileri inovasyonun başkenti olması hedefleniyor.

Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Türkiye Tekstil, Hazır Giyim, Deri Sanayi, Teknoloji ve Tasarım Araştırma Geliştirme Vakfı (TARGEV), Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ile ortaklaşa yapılacak.

Teknik tekstillerin payı yüzde 25

Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi Projesi imza töreni Ege İhracatçı Birlikleri’nde (EİB) gerçekleşti. Törene İzmir Valisi ve İZKA Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Toprak, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Murat Özgören, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk,Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı R. Burak Sertbaş katıldı.

Dünyanın teknik tekstillere doğru bir dönüşüm sürecinden geçtiğini belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, teknik tekstillerin dünya tekstil ve hazır giyim üretimindeki payının yüzde 25 olduğunu söyledi.

Türkiye’de de üretim ve ihracatta net bir artış trendi olduğunu vurgulayan Ünlütürk, bu artışı daha da arttırıp sürdürülebilir kılmak için teknoloji ve Ar-Ge altyapısının güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Ünlütürk, “Teknik tekstiller, üretiminde teknolojinin ve Ar-Ge’nin yoğun olarak kullanıldığı ve yüksek katma değer getiren ürünler olarak öne çıkıyor. Bundan sonraki süreçte de teknik tekstillerin üretimi için gerekli olan bilgiyi üreterek bilgiye olan bağımlılığımızı azaltmamız gerekiyor” dedi.

Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin geleneksel sektörlerden, katma değerli sektörlere geçiş açısından da örnek bir proje olduğunu vurgulayan EİB Koordinatör Başkanı Ünlütürk, Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi sayesinde Ege Bölgesi’nde tekstil sektörünün katma değerli ürün ihracatının artış göstereceğini ifade etti.

Hedef ihraç fiyatını kilogramda 3 dolara çıkartmak

Türkiye’nin ortalama ihraç fiyatının kilogramda 1.52 dolar seviyesinde olduğunu belirten İzmir Valisi ve İZKA Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Toprak, inovasyon ve Ar-Ge yatırımlarıyla bu oranı 3 dolara ve daha yukarılara çıkarmayı hedeflediklerini bu amaçla İZKA’nın kaynaklarıyla inovasyonu öne çıkaran projeleri desteklediklerini kaydetti.

Toprak, “Projenin hazırlık çalışmaları bir yıl sürdü. İki yılda tamamlanması öngörülen projenin toplam bütçesi 4 milyon 430 bin 205 lira bunun yüzde 75’ine karşılık gelen 3 milyon 322 bin 654 lirası İZKA tarafından finanse edilecek. Merkez firmaların teknik destek üretimine destek verecek” diye konuştu.

İzmir Valisi Mustafa Toprak, merkezin araştırma projeleri ile prototip ürünlerin geliştirilmesine olanak verecek ve ticarileşmesini sağlayacak bir yapı olarak kurgulandığını söyledi.

İleri İnovasyonda İzmir başkent olacak

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Murat Özgören de, İzmir’in ileri inovasyonun başkenti olacağını belirterek, “Bu yıl itibariyle birçok projeyle ileri inovasyonu konuşacağız. Rekabet öncesi ortaklık, yeni ar-ge, dönüşüm yaparak dünyadaki yerimizi perçinleme önemli. Biz ileri inovasyonun başkenti olarak İzmir’i, Türkiye ve dünyaya lanse ediyor olacağız. İzmir’in ileri inovasyonun başkenti olacağına inanıyoruz. Bu, zor ve emek isteyen bir proje. Bu proje ile ciddi atılama gireceğiz. Düşük teknik tekstil ihracatımız teknolojiye geçildiğinde 100 kat artacak. Tıbbi tekstilde bu artış, 100 bin kat, 1 milyon kat olacak. Bölgemizdeki 10 üniversite ve diğer üniversitelerle işbirliği içinde olacağız” dedi.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments