Ana Sayfa Güncel Haberler Hazırgiyim sektörüne "Aile Paketi" tedirginliği

Hazırgiyim sektörüne “Aile Paketi” tedirginliği

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, kısa bir süre önce açıklanan ve kamuoyunda “Aile Paketi” olarak adlandırılan yeni eylem planının sektörde sıkıntı yaratabileceğine dikkat çekti.

Kızılgüneşler, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Çocuk sahibi olan çalışan kadınlara ilave yasal haklar sağlayan düzenlemeler getirileceği yönündeki açıklamalar, çalışanlarının yüzde 64’ü kadın olan sektörümüzde ciddi maliyet artışlarına yol açacak hükümler içeriyor. Günümüz ekonomik koşullarında ilave maliyet artışları sektör temsilcilerimizi gerek iç piyasada gerekse uluslararası pazarlarda oldukça zorlar. Bu düzenlemeler, hazırgiyim sektörünün özellikle rekabetçiliğini olumsuz yönde etkileyecek” dedi.

Türkiye Avrupa’nın en genç nüfusa sahip ülkesi

Türkiye’nin 77 milyona yaklaşan nüfusunun yüzde 25’inin 0-14 yaş grubunda olduğunu belirten Emre Kızılgüneşler şu görüşleri paylaştı:“Böylesi bir ortamda neslin devamından endişe duyarak yasal düzenleme yapmanın çok gerekli olduğunu düşünmüyoruz. Türkiye şu anda Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip ülkesi konumunda. 0-14 yaş arası 19 milyon nüfusumuz var. Türkiye yıllık yüzde 1,3 olan nüfus artışına gerekli istihdamı sağlayacak yatırımları yapmakta zorlanırken, böyle bir yasal düzenleme çalışan sayısının yüzde 64’ünü kadınların oluşturduğu konfeksiyon sektöründe ciddi küçülmeye yol açacaktır. Sektörümüzdeki küçülme Türk ekonomisini, istihdamını ve sosyal barışını çok olumsuz etkiler boyutlara gelecektir.”

Emre Kızılgüneşler “Düzenlemenin mali boyutunun işverenlere herhangi bir ek yük getirmeyeceği ve yardımların işsizlik sigortası tarafından karşılanacağı belirtiliyor. Ancak hakların getireceği maddi yükler bir yana yarı zamanlı da olsa ilave izin hakları sonucunda yaşanacak iş kayıpları maalesef değerlendirmeye alınmamış. Bizler ülkemizdeki kadın istihdam oranının daha yukarılara çıkarılabilmesi için yeni projeler ve ilave teşvikler üzerinde çalışmalar yürütürken yeni plan, işverenleri kadın istihdamı konusunda bir kez daha düşünmeye yöneltecek. Bu nedenle hazır giyim sektörünün istihdam profiline ve doğal yapısına hiçbir şekilde uygun olmayan söz konusu düzenlemelerin hayata geçirilmeden önce bir kez daha değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sektörümüzün ve ülkemizdeki kadın istihdamının olumsuz yönde etkilenmemesi için bu konuda gerekli tedbirlerin alınmasını talep ediyoruz” dedi.

Paket tedirginlik yarattı

Türkiye’de son rakamlara göre tüm iş kollarında çalışabilir konumdaki kadınların sadece yüzde 29’u istihdam ediliyor. Avrupa Birliği ülkelerinde ise bu oran yüzde 60’lara kadar yükseliyor. Yetkililer Türk hazır giyim sektöründeki kadın istihdamı yüzde 64 seviyelerinde olduğunu belirterek, yeni eylem planının sektörde tedirginlik yarattığına dikkat çekiyor. Bu doğrultuda; açıklanan ‘Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması’ programının hazır giyim ve konfeksiyon sektörünü olumsuz etkilemesinden korkuluyor.

Yeni Plan çerçevesinde doğum yapan ve çalışan annelere normal izin sürelerinin yanı sıra yarı zamanlı çalışma hakkı, doğum yardımı gibi ek haklar getiriliyor. Yeni planın; toplam çalışan sayısının yüzde 64’ünü kadınların oluşturduğu hazırgiyim ve konfeksiyon sektörüne etkisi diğer sektörlere oranla çok daha fazla olacak.
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments