Ana Sayfa Güncel Haberler Oto Tamircileri'ne yeni hizmet binası ve Ar-Ge merkezi

Oto Tamircileri’ne yeni hizmet binası ve Ar-Ge merkezi

Bornova Belediyesi’nin 3. Sanayi Sitesi’nde verdiği arsa üzerine, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin katkısıyla inşa edilecek Bornova Oto Tamircileri Odası’nın yeni hizmet binası ve Ar-Ge merkezinin temeli atıldı. İki kurum, Şubat ayından itibaren aynı binada hizmet vermeye başlayacak.

Hedefler büyük

Tesisin temel atma törenine İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Zekeriya Mutlu, Bornova Oto Tamircileri Odası Başkanı Bülent İşçi, Odanın eski başkanı Uğur Dömek ile İzmir Oto Tamircileri Odası Başkanı Necdet Heppekcan ve çok sayıda sanayi sitesi esnafı katıldı.

Üyelerine yakışır bir binanın temelini atmanın gururunu yaşadıklarını belirten Bornova Oto Tamircileri Odası Başkanı Bülent İşçi, ”Yeni merkezimizde otomotiv alanında verdiğimiz mesleki ve teknik eğitimleri sürdürecek, oto mekatroniği başta olmak üzere, arıza tespiti, enjektör ve test temizliği, motorlarda kurum temizliği ve diğer alanlarda teknik hizmetleri vereceğiz. Gerektiği hallerde oto sahiplerini daha önceden kurslarımızı başarıyla tamamlamış ve sertifikalarını almış olan sanatkarlarımıza yönlendirmeye devam edeceğiz. Ulusal ve uluslararası alanlarda proje faaliyetlerine ayrı bir önem verip, üyelerimize ve kursiyerlerimize yönelik  spor faaliyetleri gerçekleştireceğiz” dedi.

Bilgi ve Ar-ge çalışmalarının yaşanan çağda büyük önem kazandığına dikkat çeken İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu da, gelişmiş ülkelerin bu alanda önemli yatırımlar yaptıklarına dikkat çekti.

BOTSO Ar-Ge Merkezi’nin bugüne kadar önemli işlevler üstlendiğini de hatırlatan Mutlu, merkezde Türkiye’nin dört bir yanından gelen kursiyerler eğitim aldığını söyledi.”Yüzlerce insana belge verdik, onlar öğrendiklerini bugün işyerlerinde uyguluyorlar. Bu yeni binada da teknolojimizi geliştirip çalışmalarımızı daha verimli hale getirmek istiyoruz” dedi.

Devlet desteği

Almanya’da Ar-Ge çalışmalarının yatırım ve finansmanını devletin üstlendiğine dikkat çeken İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam da, “Türkiye’de de devlet bu çalışmalara daha fazla destek vermeli. Bugün ihracat rakamlarını incelediğinizde aynı özelliklere ve miktara sahip bir Alman malı ile Türk malı arasında Alman malı lehine fiyat farkı olduğunu görürsünüz. Bu farkın nedeni bilgidir, kullanılan teknolojidir. Bizler de esnaf sanatkarın ayakta kalması için ihtiyaç duyduğu bilgi ve teknolojiyi onlara sunmalıyız. Ar-Ge merkezi ile tamirci sanatkarı ile tüketici arasında güven ilişkisini temin etmeye çalıştık, yeni dedi.

Bina çelik konstrüksiyon olacak

Bornova Belediyesi’nin verdiği 195 metrekare arsa üzerine inşa edilecek bina çelik konstrüksiyon olarak inşa edilecek. Yeni binada oda merkezinin yanısıra, Ar-Ge merkezine test için gelecek otomobillere yönelik dört araç girişi, 70 kişilik eğitim salonu, teknik ve eğitim ofisleri, proje koordinasyon merkezi yer alacak. Ar-Ge merkezinde elektrik-elektronik- mekatronik araçların arıza testleri yapılacak, ayrıca uygulamalı mesleki eğitimler sürecek. 45 gün sürecek inşaat sonunda binanın Şubat ayında hizmete girmesi planlanıyor. Binanın arka bölümünde ise halı saha bulunacak.
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments