Ana Sayfa Kent Yazıları Saadet Erciyas İzmir'in azizleri iki yakayı birleştirecek

İzmir’in azizleri iki yakayı birleştirecek

İzmir Şubat ayında inanç turizmi açısından önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 5 Şubat 2015 günü başlayacak ve 10 Şubat 2015’e kadar sürecek Aziz Voukolos Bayramı için Hıristiyan Ortodoksların ruhani lideri Fener Rum Patriği Bartholomeos kente gelecek ve İzmir’in iki önemli azizi Aziz Voukolos ile Aziz Policarp için 92 yıl sonra düzenlenecek törende barış ve kardeşlik için dualar edecek.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun önderliğinde düzenlenen etkinliklerde gerçekleştirilecek törene Patrik Bartholomeos’un yanı sıra dünyanın farklı ülkelerinde görev yapan 12 metropolit (Ortodokslarda patrikten sonra gelen ve bir bölgenin din işlerine başkanlık eden din adamı) de katılacak. Etkinlik süresince kente gelen ortodoks dünyasına mensup din adamları bir ilki de gerçekleştircek ve Katolik Katedrali’nde düzenlenecek akşam ayinine katılacak. Ayrıca Hisarönü Camisi’ni ve Narlıdere Cemevi’ni ziyaret edecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde bir araya gelecek bu önemli topluluğa Yunanistan’dan da çok sayıda milletvekili ve mübadeleyle Türkiye’den göç eden Rum ailelerinin yakınlarının eşlik etmesi bekleniyor.

İzmir’in koruyucusu Aziz Voukolos

İzmir’de 6 Şubat 2015 tarihinde başlayacak ve binlerce Ortodoksu, İzmir’in iki önemli azizini anmak üzere kente getirecek olan Aziz Voukolos Bayramı’nın 92 yıl sonra yeniden düzenlenmesi için çalışan en önemli kişilerden birisi Felemenk Protestan Kilisesi’nde görevli Peder Kyrillos. Aslen Ayvalıklı olan ve yaşamını Midilli’de sürdüren Peder Kyrillos, bir yıldan beri bu görevin başında. Kyrillos aynı zamanda 17 Ağustos’taki Meryem Ana Yortusu’nda Basmane’deki Aziz Voukolos Kilisesi’ndeki töreni de düzenleyen peder olarak tanınıyor.

Peder Kyrillos ile Behçet Uz Çocuk Hastanesi’nin hemen karşısında yer alan ve İzmir’in en eski dini yapılarından biri olan Hollanda Felemenk Protestan Kilisesi’nde bir araya geldik. Yapılacak ayini, İzmir’in hoşgörü ortamını, ayinin Ortodoks dünyasındaki yankılarını, Aziz Polycarp’ın mezarına ilişkin tartışmaları konuştuk.

İzmir’de 200 Rum Ortodos var

İzmir’de 200 kadar Yunan Ortodoks olduğunu, ama Hıristiyan Ortodokslarla birlikte bu sayının 3 bine çıktığını söylüyor Peder Kyrillos. Kentte Hollandalı cemaat kalmayınca 1965 yılında Yunan Konsolosluğu tarafından 99 yıllığına kiralanan binada cemaat küçük de olsa onları bir arada tutmak için gayret ettiklerini belirtiyor.

1990 yılından bu yana ayinler için İzmir’e gelip gittiğini anlatan Kyrillos, Ortodokslar tarafından büyük heyecanla karşılanan “ayin” için ilk adımın Ağustos ayında Meryem Ana Yortusu sırasında atıldığını belirtiyor. Hıristiyan azizlerin ölüm günlerinde onların ruhlarını yaşatmak için ibadet ettiklerini belirten Peder Kyrillos, Ortodokslar olarak 17 Ağustos 2014 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkısıyla Aziz Voukolos Kilisesi’nde yapılan ayinin bir dönüm noktası olduğunu vurguluyor. O gün 92 yıl sonra ilk defa gerçekleştirilen ayinin tüm dünyada bir anda yankı bulduğunu ve büyük mutluluk yarattığını söylerken, “Aziz Voukolos Kilisesi, M.S. 1. Yüzyıl’da yaşamış olan İzmir’deki ilk Hıristiyan ve ilk azizin mezarının olduğu yer. Burada 92 yıl sonra dua edebilmek çok önemliydi. Şimdi 6 Şubat’ta kilisedeki ayinde hem Aziz Voukolos’u hem de bizim için İzmir’in en önemli azizlerinden olan Aziz Polycarp’ı anacağız” diyor.

Yeni bir sayfa açılacak

Şubat ayında düzenlenecek ayinin de yeni bir sayfa açacağına değiniyor Peder Kyrillos. “İzmir’in azizlerini bütün dünya duyacak ve ziyarete gelecek. Başka bir cepheden baktığınızda ise Müslümanlar ile Hıristiyanlar barış içinde beraber yaşayabilir, bunu göstermek için önemli bir fırsat” diyor heyecanla. Peder Kyrillos sözlerini temkinli bir şekilde sürdürüyor:

“Bu konu yaklaşık bir senelik bir konu. O nedenle bağıra bağıra ‘Buradayız’ demek istemiyoruz. Ülkenin kanunları bize müsaade ettiğince bir şeyler yapmak istiyoruz. Diğer yandan ülkedeki diğer vatandaşların da camiye, sinagoga gidebildiği gibi eşit haklarla dua etmek istiyoruz. Bundan sonra başka adımlar da atılacağına inanıyorum. Burada olmayı Tanrı’nın bir armağanı gibi görüyorum. Aziz Voukolos Kilisesi, geçmişten kalan tek kilise. Bizim için orada ayin yapabilmek büyük armağan.”

Kısa bir süre önce İzmir’de düzenlenen Yunanistan – Türkiye Ekonomik Forumu’nun ardından gerçekleşecek ilk sivil insiyatif olan yortu, birçok ilke de imza atacak. Peder Kyrillos, yortu için Fener Rum Patriği Bartholomeos’un yanı sıra Amerika, Kanada, Yunanistan, Avustralya ve Avrupa’nın farklı ülkelerinde yaşayan 12 sinodun da İzmir’de ilk defa buluşacağını belirtiyor. Tüm bu çalışmaların İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve danışmanı Hasan Tahsin Kocabaş aracılığıyla gerçekleştiğini vurguluyor ve kendilerini dinleyecek bir muhatap buldukları için teşekkür ediyor. Sürece ilişkin şu görüşleri dile getiriyor:

“1922’den sonra burada fazla Yunan kalmadı, sayımız az. Bu süreçte bizi dinleyecek, kendimizi anlatacağımız kimse de yoktu. Ama Allah yardım etti. Başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, danışmanı Hasan Tahsin kardeşimiz, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, bizi dikkatle dinlediler beraber gerçeği bulmaya çalıştık ve şimdi yavaş yavaş çalışmaya başladık.17 Ağustos’ta Aya Vukla’daki ayinde patriğin davet edilmesi söz konusu oldu ve bugüne gelindi. İzmir’in azizlerinin yortularının kutlanma kararı verildi.”

Kocabaş : Düşmanlıktan herkes bıktı

Şubat ayında etkinliklerin ve törenin düzenlenmesinden sorumlu kişilerden birisi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu’nun danışmanı, gazeteci Hasan Tahsin Kocabaş. Süreci başından beri izleyen Kocabaş, İzmir için büyük önem taşıyan etkinlik için şunları söylüyor:

“Uzun yıllardan beri siyasi ve ticari olmayan önemli bir etkinlik bu buluşma. Suyun iki yanı bundan sonra daha candan bir şekilde el ele verecek. İnsanlar artık iki tarafta da düşmanlıktan sıkıldı. Birbirimizi tanımadığımız için sorunlar var. Birbirimizi içtenlikle dinlediğimiz zaman sorunların çözülemeyecek sorunlar olmadığını daha iyi görebiliyoruz. Öte yandan, inanç turizmi açısından önemli bir etkinlik. İzmir’e dünyanın dört bir yanından din adamlarının yanı sıra çok sayıda mübadeleyle göç etmiş Rumlar da gelecek.”

Etkinlik beş gün sürecek

İzmir’de Ortodoks dünyası için büyük hareketlilik yaratacak Aziz Voukolos Bayramı 6-10 Şubat 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek. Program, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Valiliği, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Konak Belediyesi, Çeşme Belediyesi, Narlıdere Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilecek.

Program kapsamında 6 Şubat 2015 günü Aziz Voukolos Kilisesi’nde bir ayin düzenlenecek. Ayinin ardından bahçede Aziz Voukolos öldüğünde mezarının üzerinde yetişen ve kutsal olduğuna inanılan mersin ağacına atfen, bir mersin ağacı, barışı simgeleyen zeytin ağacı ve sonsuzluğun simgesi olarak bir servi ağacı dikilecek. Aynı gün İzmir Ekonomi Üniversitesi tarafından düzenlenen, inançlarla ilgili sempozyumun açılışı gerçekleştirilecek.

7 Şubat Cumartesi günü topluluk, Aziz Yuhanna Katolik Katedrali’nde akşam ayinine katılacak. 8 Şubat Pazar günü, Aziz Fotini Kilisesi’ndeki ayinin ardından Kadifekale’de Aziz Polykarp anısına ağaç dikim töreni düzenlenecek. Öğleden sonra ise Bornova Doğanlar Kilisesi’ne ziyaret gerçekleştirilecek. 9 Şubat Pazartesi günü sabahtan Hisarönü Camisi’ne gidecek grup, öğlen Narlıdere’de Cemevi’ni de ziyaret edecek. Öğleden sonra ise Selçuk Dimitrios Kilisesi’nde akşam ayinine katılacak. Yortunun son günü olan 10 Şubat Salı günü Çeşme’ye gidecek olan grup Çeşme Aziz Haralambos Kilisesi’nde düzenlenecek ayine katılacak.

İzmir’in inanç turizmine büyük katkı

İzmir kurulduğundan bu yana binlerce yıldır farklı inançlara ev sahipliği yapmış bir kent. Tarihi boyunca ana tanrıçalar için adanan heykellerin yer aldığı tapınaklardan hıristiyanlar için yapılmış ilk kiliselere, Yahudiler için inşa edilmiş sinagoglara müslümanların ibadethaneleri camilere kadar hepsi birbirinden etkileyici dini yapılarda binlerce yıldır dua ediliyor.

Biliyorum ki, hoşgörüyle yoğrulmuş inanç kültürünü gelecek nesillere aktarmak için yapmamız gereken tek şey var. Hoşgörümüzü korumak, bizim inanışımızın dışındaki inançlara da saygılı olmak ve birlikte yaşadığımız gök kubbe altında barış, huzur ve adaletli bir dünya için dua etmek.

Barışın bir düş olmadığı, huzur ve mutlulukla yaşayacağımız güzel bir yıl dileğiyle…
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments