Ana Sayfa Güncel Haberler İZBAN hattı 136 kilometreye çıkıyor

İZBAN hattı 136 kilometreye çıkıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Devlet Demiryolları (TCDD) ortaklığında gerçekleştirilen İzmir Banliyö Sistemi (İZBAN) hattı Torbalı’dan sonra Selçuk’a kadar uzatılacak. Selçuk hattının da eklenmesiyle İZBAN’ın toplam hat uzunluğu 136 kilometreye yükselmiş olacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, 80 kilometrelik İZBAN hattını 30 kilometre daha uzatan Torbalı bölümünün istasyon ile karayolu alt – üst geçit inşaatlarını tamamlandı. Büyükşehir Belediyesi, şimdi de 26 kilometrelik Selçuk projesinde bulunan iki istasyonun yapım ihalesini gerçekleştirdi.

Değerlendirme aşamasında olan ihalelerin sonuçlandırılıp yer tesliminin yapılmasının ardından inşaat çalışmalarına hemen başlanacak. Bu hattın da eklenmesiyle, İZBAN’ın toplam hat uzunluğu 136 kilometreye yükselmiş olacak.

İzmir Banliyö Sistemi İZBAN’ı Selçuk’a kadar uzatacak proje kapsamda Torbalı-Tepeköy ile Selçuk arasındaki 26 kilometrelik hat üzerinde bulunan Sağlık ve Selçuk istasyonları için yapım ihaleleri gerçekleştirildi. Hattın gerekli noktalarına iki karayolu üst geçidi ve yedi de menfez tipi karayolu alt geçidi yapılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin TCDD ile yaptığı protokole göre, istasyon yapımları ve karayolu alt-üst geçitleri Büyükşehir tarafından yapılacak. Hat döşeme çalışmaları, sinyalizasyon, kataner sistemi ve koruma duvarlarının yapımını ise TCDD gerçekleştirecek.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments