Ana Sayfa Güncel Haberler Kocaoğlu Egeli sanayiciye dert yandı

Kocaoğlu Egeli sanayiciye dert yandı

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’na katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yaşadıkları sorunları dile getirerek sanayicilere yakındı. EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, “Dünyanın en iyi belediye başkanları” yarışmasında finale kalan Kocaoğlu iç oy kullanılmasını istedi.

EBSO Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’nda konuşan Aziz Kocaoğlu, Özel İdare mallarının dağıtımında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “sıfır çektiğini” anımsattı. Bu duruma tepki göstermek için 11 Ekim 2014 günü bir yürüyüş düzenleyeceklerini belirten Kocaoğlu “Bu 4.5 milyon liralık mal, bu servet İzmirli’nin hakkıdır” diye konuştu.

Kentin kuzey ve güneyine 20 – 25 bin kişilik, gerçek anlamda futbol statları yapılması gerektiğini anlatan Aziz Kocaoğlu, “Bunları sadece stat olarak değil, bir spor kompleksi, bir spor köyü olarak değerlendirmek istiyoruz” dedi. 2011 yılında bu noktaya geldiklerini, Örnekköy’de 80 dönüme bir spor köyü yapmayı hedeflediklerini söyleyen Kocaoğlu, bugün bir “karşı kampanya” ile karşı karşıya olduklarını anlattı.

Stat yatırımları konusunda görüşmek üzere Gençlik ve Spor Bakanı’ndan ve Müsteşarı’ndan aylardır randevu beklediklerini açıklayan Aziz Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu işin doğru yapılması için çırpınıyorum ve doğru yapılmasını anlatmaya çalışıyorum. Biz İzmirli olarak spor altyapısını güçlendirecek bu projeyi istiyoruz. Adam gibi tesis yapılsın, Gençlerimiz kitle sporu yapsın ve kalıcı bir eser yapalım diye bir düşüncemiz var. Alsancak Stadı’nın yeniden yapılmasından yanayız. Ama bu işin hangi aşamada olduğunu bilmiyorum çünkü Spor Bakan’ından altı aydır randevu alamadım.”

Bir soru üzerine, Kalkınma Bakanlığı’nın üç senedir İZKA’ya bir kuruş para göndermediğini söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Sadece sanayi, ticaret odaları ve yüzde 95 oranında Büyükşehir Belediyesi’nin katkısıyla yürüyor. İZKA’nın üç senedir dağıttığı paranın neredeyse tamamını İzmir Büyükşehir Belediyesi karşılıyor” dedi. Kocaoğlu, organize sanayi bölgelerine ilişkin düşüncelerini şöyle die getirdi:

“50-100 kişi biraya gelelim, OSB’lerden arazi olalım, varsın boş dursun diye bir anlayış olmaz. Zaten İzmir’deki OSB’ler dolsa İzmir’in sanayi üretimi ikiye katlanacak. Bir boş alan dururken, başka bir boş alanı işgal etmenin bir anlamı yok. Bizim sanayi üretimine de, üretimde kalifiye elemana da ihtiyacımız var. Önümüzdeki günlerde hayata geçecek olan Kent Kolej’inde ilk olarak asfalt tamiri, bordür, parke taşı, karo taşı döşeme konularında eğitim vereceğiz. Türkiye’nin en pahalı kaldırımını yaptık, işçilikte perişan olduk.”

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ise, önümüzdeki günlerde Büyükşehir Belediyesi ile İzmir’in en ciddi problemlerinden biri olan katı atık entegre tesisiyle ilgili bir bilgilendirme toplantısı yapılacağını söyledi. “Dünyanın en iyi belediye başkanları” yarışmasında finale kalan Kocaoğlu’nu kutlayan Yorgancılar, “Kendisi Türkiye’den tek belediye başkanı olarak finale kaldı. İnşallah birinci olursunuz. www.worldmayor.com sitesinden oy kullanarak kentimizin tanıtımına destek olma fırsatı da bulacağız” dedi.

İhracatta firma büyüklüklerine göre bazı notlar olduğunu kaydeden Yorgancılar, “Türkiye ihracatının yıl sonunda 150 milyar dolar civarında seyretmesi bekleniyor. Aslında Türkiye’nin yüzde 98’i KOBİ. Bunların desteklenmesi gerekiyor. Türkiye’nin geleceği açısından esas mozaik burasıdır. Bence Türkiye’de bir KOBİ Bakanlığı ve bir KOBİ bankası kurulmalı. İnşallah bunlar önümüzdeki süreçte değerlendirilir” diye konuştu.
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments