Ana Sayfa Güncel Haberler Sepsis hastalığı için farkındalık toplantısı

Sepsis hastalığı için farkındalık toplantısı

Dünyada her 3-4 saniyede bir insanın hayatını kaybettiği ve dünya çapında bir halk sağlığı problemi olan sepsis hastalığına dikkat çekmek amacıyla, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (TEAH) Sepsis Farkındalık toplantısı düzenlendi.

13 Eylül Dünya Sepsis Günü nedeni ile gerçekleşen toplantıda erken tanı ve tedavinin hayat kurtardığı ve hastalığın tedavisinde multidisipliner bir yaklaşım gerektirdiğine dikkat çekildi.

Sağlık Bakanlığı ve Türk Yoğun Bakım Derneği’nin işbirliğiyle Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya Dokuz Eylül Üniversitesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı ve Yoğun Bakım Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Necati Gökmen, TEAH Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği sorumlusu Doç.Dr. Şükran Köse ve TEAH Çocuk Yoğun Bakım Kliniği Sorumlusu Doç.Dr. Ayşe Berna Anıl konuşmacı olarak katıldı.


Prof. Dr. Necati Gökmen, sepsiste tanı yöntemleri ve tedavi yaklaşımlarını anlattığı konuşmasında hedeflerinin; 2020 yılında Türkiye’deki sepsis mortalitesini yüzde yirmi oranında azaltmak, sepsis konusunda bilgilendirme yapmak ve farkındalık oluşturmak olduğunu söyledi.


Doç Dr. Ayşe Berna Anıl ise “Çocuklarda sepsis ve septik şok” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Çocuklardaki sepsis vakalarındaki tanı ve tedavi yaklaşımlarını anlattı.

Toplantıda konuşan İzmir Tepecik Eğitim Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu, Klinik İmmünoloji ve Allerji Birimi Uzmanı Doç. Dr. Şükran Köse de sepsisin tarihçesi ve hastanedeki sepsis vakalarına ilişkin verileri paylaştı.

Nejat İşler’in hastalığı olarak biliniyor

Halk arasında ünlü oyuncu Nejat İşler’in hastalığıyla gündeme gelen ve “çoklu organ yetmezliği” diye tanınan sepsis, vücudun enfeksiyona yanıtının kendi doku ve organlarına hasar verdiği, hayatı tehdit eden bir hastalık olarak biliniyor. Sepsis’e neden olan enfeksiyon akciğerler, idrar yolları, karın, deri başta olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde olabiliyor. Sepsis riski, prematüre veya yeni doğan bebekler ile ileri yaşta olanlarda; AIDS, kanser veya kortizon kullanım gibi bağışıklığı zayıflatan durumlarda; damar içi kateter veya solunum yollarında tüp olan hastalarda; kronik böbrek yetersizliği, siroz, diyabet, ağır KOAH’ bulunanlarda daha fazla görülüyor ve daha ağır seyrediyor.

Tmü dünyada 13 Eylül tarihinde sepsisle ilgili farkındalık yaratmak ve bilgilendirme yapmak amacıyla toplantılar düzenleniyor.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments