Ana Sayfa Güncel Haberler Şehit Gazeteci Hasan Tahsin ölümünün 95. yılında anıldı

Şehit Gazeteci Hasan Tahsin ölümünün 95. yılında anıldı

Düşmana attığı ilk kurşunla Milli Mücadele’nin ölümsüz kahramanlarından biri olan Şehit Gazeteci Hasan Tahsin, şehit edilişinin 95. yılında Konak Meydanı’ndaki İlk Kurşun Anıtı başında düzenlenen törenle anıldı. İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen törene katılan gazeteciler, Soma’da yaşamını kaybeden madenciler için de saygı duruşunda bulundu.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Atila Sertel,tören alanına gelirken Soma’da meydana gelen maden faciasını protesto etmek isteyen vatandaşlara polisin yaptığı müdahale nedeniyle yoğun bir gaz bulutunun içinde kaldıklarını söyleyerek tepki gösterdi.

İzmirli gazeteciler olarak her yıl 15 Mayıs’ta Hasan Tahsin’i anmak için bir araya geldiklerini belirten Sertel, “Bugün yine bu anıtın önünde hep birlikteyiz. Söylemek istediğimiz çok şey var ancak Soma’da kaybettiğimiz madencilerimiz nedeniyle boğazımız düğüm düğüm. Ülke olarak, gazeteciler olarak, vatandaşlar olarak acımız çok büyük. Üzülerek belirtiyorum ki; ülkemiz ölümlü işçi kazalarında Avrupa birincisi, Çin’den sonra dünya ikincisi. Eğer gerekli tedbirler ve yasal önlemler alınmazsa rahatlıkla dünya birincisi olabiliriz!.Gazeteciler olarak bu türden olumsuz konularda değil de başta ekonomik ve sosyal ilerlemeler olmak üzere, son sıralarda yer aldığımız basın özgürlüğü endeksinde de ilk sıralara çıkmayı istediğimizin altını bir kez daha çiziyoruz” dedi.

Son 10 yıldır, sorunların her geçen gün daha da arttığını, basın ve ifade özgürlüğü açısında içinde bulunulan durumun ”vahim” olduğuna da dikkat çeken Sertel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Basın ve ifade özgürlüğü açısından içinde bulunduğumuz ‘vahim durum’ uluslararası örgütlerin raporlarına da yansıyor. Gazeteciler olarak bu raporlardan, basını özgür olmayan ülke olarak anılmaktan mesleğimiz adına utanç duyuyoruz. Ama asıl utanç duyması gerekenlerin de Türkiye’yi bu duruma düşürenlerin olduğunu her platformda dile getiriyoruz. Temennimiz; demokrasinin kilit taşı niteliğindeki basın ve ifade özgürlüğü önündeki tüm engellerin kaldırılması, yazdıklarından, düşüncelerinden dolayı hiçbir gazetecinin ceza almaması, gazetecilerin sosyal ve sendikal haklarının iyileştirilerek gazete ve gazeteciler üzerindeki sansür ve otosansür baskılarının tamamen giderilmesidir. Ayrıca özellikle işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili yasal tedbirlerin biran önce alınarak bu ülkenin zenginleşmesi için çalışan hiçbir emekçinin böylesine tedbirsizlikler yüzünden can vermemesini diliyoruz.”

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Atila Sertel,bu yıl İlk Kurşun Anıtı’nın açılışının 40. yıldönümü olduğunu da belirtti.”Heykelin yapımını sağlayan İzmir Gazeteciler Cemiyeti eski başkanlarından Sabri Süphandağlı’yı ve heykeltraş Turgut Pura’yı saygıyla anıyoruz” dedi.

Başkan Atila Sertel’in konuşmasının ardından tören alanında bulunan gazeteciler ve protokol üyeleri, Soma’da hayatlarını kaybeden madenciler için saygı duruşunda bulunarak, İlkkurşun Anıtı’na karanfil bıraktı.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments