Ana Sayfa Güncel Haberler “Yoksulluk en çok engellileri vuruyor”

“Yoksulluk en çok engellileri vuruyor”

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Engelsiz Üniversite Koordinatörlüğü ile İzmir Üniversiteleri Platformu Engelsiz Üniversite Kurulu’nun ortaklaşa düzenlediği, “Engellilik Algısı, Haklar Ve Uygulamalar” Paneli Merkez Kampüs Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Panele Gediz Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi,İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi’nden öğretim üyeleri ve engelli birim sorumluları katıldı. Engellilerin kampüs içinde karşılaşabilecekleri zorlukları minimuma indirmek adına çalışmalar yapan İKÇÜ Engelsiz Üniversite Koordinatörlüğü Sorumlusu Mehmet Fatih Durmuş’un sunumu katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.

Üniversite olarak kuruluştan bu yana engellilik alanında büyük hassasiyetle çalıştıklarını kaydeden İKÇÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Tancan Uysal, engelli bir öğrencinin, üniversiteyi kazandığından itibaren fiziksel erişim ve sosyal hayata uyum konusunda belirsizliklerle dolu bir süreç yaşadığına da dikkat çekti.

Geçmişten günümüze engelli hakları konusunda yasal düzenlemelerle ilgili açıklamalarda bulunan Gediz Üniversitesi Öğr.Gör. Emel Yeşilkayalı, Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’nin 21. Yüzyılın ilk insan hakları sözleşmesi olduğunu söyledi. Dünyadaki yoksulluğun en çok engellileri etkilediğine değinen Yeşilkayalı, “Yapılan araştırmalar gösterdi ki dünyadaki yoksulluğun büyük kısmı engellilere aittir. Hele ki bu birey kadınsa bu yoksulluk daha da artmaktadır. Bu sözleşmede kadın ve erkek engellilerle ilgili ayrımcılığa karşı maddeler de yer almaktadır” dedi.

Yaşar Üniversitesi Engelli Birimi Üyesi ve İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Serpil Kahraman Akdoğdu, Emek Piyasası ve Engellilik konulu sunumunda engellilerin istihdam durumu ile ilgili bilgiler sundu. İstihdam içinde engellilerin payı ve engellilerin çalışma hayatındaki durumları gibi konularda istatistiki bilgiler aktardı.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü adına panele katılan Gizem Yılmaz ise ürünlerin, hizmetlerin ve ortamların kişiye özel adaptasyonlara gerek duyulmadan tüm insanlar tarafından mümkün olan en geniş ölçüde kullanılabilir şekilde tasarlanması gerekliliğine dikkat çekti.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments