Ana Sayfa Güncel Haberler Kuaförlere hijyen eğitimi

Kuaförlere hijyen eğitimi

İzmir Kuaförler Manikürcüler ve Güzellik Salonları İşletmecileri Odası, Hijyen Eğitimi Yönetmeliği’nin yürürlüğe girmesi nedeniyle üyelerine hijyen eğitimine başladı. Odanın kendi tesislerinde yapılan toplantıda konuşan Başkanı Sezai Apaydın, Temmuz ayına kadar 10 bin kişiye eğitim vereceklerini belirtti.

Gıda, turizm, hizmet ve sağlık gibi pek çok sektörde çalışan esnaf sanatkarları ilgilendiren Hijyen Eğitimi Yönetmeliği’nin yürürlüğe girdiğini ve sertifika almayan üyelere ceza kesileceğini belirten Apaydın, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“5 Temmuz 2014 tarihine kadar hijyen eğitimlerini ve sertifikalarını almayan üyelerimizin, 250 liradan 1000 liraya kadar para cezası ile karşı karşıya kalmaları söz konusu. İşletme sahibinin kendisinin sertifika alması da yeterli değil. Çünkü yanında çalışan eleman sertifikasız ise, ondan da işyeri sahibi sorumlu oluyor. Üyelerimizin ileride mağdur olmamaları için konuyu ciddiye almalarını, akıllarına takılan sorular için odamızı aramalarını istiyoruz.”

Eğitimlerin ücretsiz olduğunu anlatan Apaydın, sertifikaların ömür boyu geçerli olacağını da söyledi. Apaydın, ‘Eğitimlerimizi İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin katkılarıyla, Konak Halk Eğitim Merkezi ile birlikte düzenliyoruz. Sektörümüzde işletme sahibi olan ve işyeri sahiplerinin yanında çalışan tüm arkadaşlarımızı bu fırsattan yararlanmaya çağırıyorum. Eğitimler sonucu alınacak olan sertifikalar meslektaşlarımız bu işi yaptıkları süre boyunca geçerli olacak. Sadece 8 saat süreli olan eğitimler ücretsiz” dedi.

Oda Başkanı Sezai Apaydın, “Üyemiz daha önce hijyen eğitimi görse bile, bu düzenlenen eğitimlere katılacak. Çünkü mevzuatlar farklı. Daha önceden alınan hijyen eğitimi belgeleri geçerliliğini korumakta. Ancak bu eğitimler ve sertifikalara sahip olmak yine de zorunlu” diye konuştu.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments