Ana Sayfa Güncel Haberler İşler: Kur artışı turizmciyi mutlu etmedi

İşler: Kur artışı turizmciyi mutlu etmedi

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, süregelen kur artışlarının sanılanın aksine turizmcilere yarayan çok olumlu bir gelişme olmadığını belirtti. Döviz değerlerinin 2013 yılı sonunda gösterdiği hızlı yükseliş ve piyasalardaki istikrarsız tabloya dikkat çeken İşler, “Bu dönemlerde sektörümüz maalesef avantajdan çok dezavantajlarla karşılaşıyor” dedi.
ETİK Başkanı Mehmet İşler, dövizle satış yapan turizmcilerin kur farkı nedeniyle kar edeceği algısının sektörün giderlerine gelen aynı miktarda zamlar dolayısıyla tabloyu tersine çevirdiğini söyledi. İşler, “Giderlerimiz fazla ve bu giderlere o kadar zam geliyor ki, sonuçta değişen bir şey olmuyor. Dolayısıyla kur artışına paralel olarak turizmcinin mutluluğunun da artacağı varsayımı doğru değil. Turizmcinin istediği istikrarlı bir ekonomik yapıdır” diye konuştu.

Artan kur oranlarından dolayı yiyecek-içecek ürünlerine gelebilecek olası zamların bu yılda da sektörü zorlayacağını söyleyen Mehmet İşler, “Enflasyon oranlarının açıklanmasıyla turizm sektörünün ana ham maddesi olan yiyecek-içecek ürünleri, Türkiye’de açıklanan yıllık enflasyon oranının çok üzerindedir” dedi. İşler, şu görüşleri dile getirdi:

“İç maliyetler her dönem enflasyon oranlarının çok üzerinde gerçekleşmiştir, geçen yıla göre aynı ürünleri neredeyse yüzde 50, 60, 70 daha pahalıya alıyoruz. Kur farkından gelen artış kazancı diğer taraftan gıdaya gelen zamla birlikte erimektedir. Bir başka önemli husus da dövizin artış trendine girmesi ile turizmcilerin en büyük gider kalemini oluşturan enerji kalemlerinin artış oranı ve hızıdır. Dövize endeksli bir enerji politikası içinde olan ülkemiz doğalgaz ve petrol ürünlerine de zam yapmak zorunda kalınca bu makas hepten kapanmaktadır.”

Ekonominin istikrarlı dönemlerinde bile bankaların kredi konusunda turizmcilere temkinli yaklaştığını anlatan ETİK Başkanı Mehmet İşler, bankaların yaklaşımını eleştirdi. İşler, “Ekonomik çalkantıların olduğu dönemlerde bankaların turizmcilere avantajlı kredi imkanları hepten ortadan kalkmaktadır. Sektör bundan oldukça olumsuz etkilenmektedir. Bu şartlarda bankalardan istediğimiz krediyi istediğimiz şartlarda alma imkanını da kaybetmiş bulunuyoruz” dedi.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments