Ana Sayfa Güncel Haberler İzmir İl Genel Meclisi'nde Sümerbank arazisi tartışıldı

İzmir İl Genel Meclisi’nde Sümerbank arazisi tartışıldı

İl Genel Meclisi’nin 2014 yılının ilk meclis toplantısında İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devri istenen eski Sümerbank arazisi tartışıldı. Mart ayında yapılacak yerel seçimlerden sonra hukuksal varlığı sona erecek İl Özel İdaresi’nin en önemli mal varlıkları arasında yer alan Sümerbank arazisi, İzmir Valiliği ile İl Genel Meclisi’nde tartışmalara yol açtı.

İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci, Valiliğin, söz konusu arazinin devri istemini daha önce dört kez geri gönderdiğini anımsattı. Sümerbank arazisinde herhangi bir tapu şerhi olmadığını belirterek, kanunen alanı istedikleri gibi kullanabileceklerini söyleyen Değirmenci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İl Genel Meclisi kapanıyor. Hepimizin tarihi bir sorumluluğu var.. Bu mallar İzmir’in kendi mallarıdır. İzmir’in bir değeridir. Bunu alıp bakanlığa verirseniz o İzmirlinin olmuyor. İtiraz ettiğimiz nokta da, buraya 30 kata kadar bir otel yapılabiliyor. Burası ticarete de açık bir alan. Diğer taraflara sergi alanları, müze ve kongre merkezi yapılabiliyor. Türkiye’de hangi müteahhide giderseniz gidin hepsi almak için uğraşır. Bu araziyi bu şekilde vermek, birisine hibe etmek demektir. Buna karşıyız.”

İl Genel Meclisinin AKP’li üyelerine de seslenerek, “6360 sayılı yasayla Özel İdare’nin tüm görevleri ve personeli Büyükşehir’e devrediliyor. O zaman malların da hepsi Büyükşehir’e devredilsin” diye konuştu.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments