Ana Sayfa Güncel Haberler Duayen tiyatrocu Fikret Tartan toprağa verildi

Duayen tiyatrocu Fikret Tartan toprağa verildi

Türk tiyatrosunun duayenlerinden, eski İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürü, oyuncu, yönetmen ve oyun yazarı Fikret Tartan son yolculuğuna uğurlandı. Tartan için 6 Aralık 2013 Cuma günü İzmir Devlet Tiyatrosu Konak Sahnesi’nde tören düzenlendi. Törende İzmir Devlet Tiyatrosu sanatçıları Fikret Tartan’ın tabutu önünde saygı geçişi yaptı ve tabutuna kırmızı karanfiller bıraktı.

Sanatçı Erol Aksoy, Fikret Tartan’ın İzmir Devlet Tiyatrosu’nun tarihini yazan kişi olduığunu söyledi. Akso, “Birgün dönüp İzmir Devlet Tiyatrosu tarihine bakacak olursak, onun bu eserine ihtiyacımız olacak” diye konuştu. Yazar Muzaffer İzgü, “Fikret Tartan tiyatro için yaşadı. Böyle bir insanla aynı havayı koklamak büyük bir onur benim için. Acım sonsuz” dedi.

Fikret Tartan’ı 1950 yılından bu yana tanıdığını anlatan Prof. Özdemir Nutku, onun Devlet Tiyatroları içinde hiç kıskançlığı olmayan ama tiyatro için hırsı olan biri olduğunu anlattı. Prof. Nutku, “Işıklar içinde yatsın. İleride biz de görüşeceğiz zaten” diye ekledi.

Duayen tiyatrocu Fikret Tartan’ın cenazesi törenden sonra İzmir Devlet Tiyatrosu’ndan alınarak Karşıyaka Beşikçioğlu Camisi’ne götürüldü. Tartan’ıon cenazesi burada öğle namazının ardından kılınan cenaze namazından sonra Doğançay Mezarlığı’nda toprağa verildi..

Bir süredir tedavi gören Fikret Tartan, 5 Aralık 2013 Perşembe günü öğle saatlerinde, 76 yaşında yaşama veda etmişti. Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan’ın babası Fikret Tartan, Devlet Tiyatrosu sanatçısı Melek Tartan’la evliydi.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments