Ana Sayfa Güncel Haberler İAOSB “Ar-Ge ve İnovasyon Yarışması” sonuçlandı

İAOSB “Ar-Ge ve İnovasyon Yarışması” sonuçlandı

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) tarafından Ege Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen “Ar-Ge ve İnovasyon Yarışması” sonuçlandı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Yöneticileri, üniversitelerin akademisyenleri, iş dünyası ve basın temsilcilerinden oluşan 18 kişilik jüri yarışmanın ilk üç derecesi ile mansiyon ödülü almaya hak kazanan diğer üç projeyi belirledi.

İAOSB’nin “Ar-Ge ve İnovasyon Yarışması”nda ön elemenin ardından finale kalan altı firmanın toplam on projesi jüri tarafından değerlendirildi. “çoklu frekans seçimli metal dedektör” projesiyle Elektral Elektromekanik AŞ yarışmanın birincisi oldu. Tolkar Makina Sanayi ve Ticaret AŞ “polyb rib eco drum teknolojisi” projesiyle ikincilik, “smart balancing system” projesilye üçüncülük ödülünü almaya hak kazandı.

Yarışmada TETA Ortak Gelişim Danışmanlık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi “sağım makinesi pulsatörü” projesiyle, Tolkar Makina Sanayi ve Ticaret AŞ “500 Kg Yüksek Devir Sıkmalı Yıkama / Boyama Makinesi” projesiyle, Norm Cıvata Sanayi ve Ticaret AŞ “bağlantı elemanları için yuvarlatılmış kare şeklinde kendinden diş açar diş formu ve üretim yöntemi” projesiyle mansiyon ödüllerini paylaştı.

İAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmeyi amaçlayan Türkiye’nin 2023 hedeflerine bugünkü sanayi yapısı ile ulaşamayacağını vurguladı. Uğurtaş, “Hedefi tutturmak istiyorsak bugünkü üretim ve teknoloji yapımızı değiştirmemiz gerekir. Biz büyürken diğer ülkeler de boş durmuyor. Amaçlarımıza ulaşmamızın yolu Ar-Ge ve inovasyona dayalı ileri teknoloji ürünlerden geçer” dedi.

Hilmi Uğurtaş, devletin ar-ge konusunda verdiği desteklerden sanayicilerin yüzde 50’sinin yararlandığını, diğer yüzde 50’lik kısmın destek ve çalışmalar konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığına dikkat çekti. Uğurtaş, “Üniversiteler ile işbirliği yapan sanayiciler, toplam sanayicilerin yüzde 20’sini oluşturuyor. Bizim bunu kırmamız lazım. Bunu kırarken üniversitelerin de destek olması lazım. Sanayi yaşamazsan üniversite mezunlarının iş bulma şansı olmaz. Bu birbirine bağlı bir zincir” diye konuştu.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz da üniversitenin sanayicileri beklediğini, sanayicilerin ise akademisyenlerden çok kısa sürede yaşama geçirilecek projeler üretmelerini umduklarını dile getirdi. Yılmaz, İAOSB ile gerçekleştirdikleri yarışmasıyla akademisyen ve sanayicileri bir araya getirerek Ar-Ge ve inovasyon konusunda farkındalık yaratmayı amaçladıklarını söyledi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan ise kamu-akademi ve sanayi dünyasının geleneksel yöntemlerle üretim yaptıklarına dikkat çekerek, Türkiye’nin ekonomik gelişmişlik düzeyinin arttırılabilmesi için ileri teknoloji üreten ve ihraç eder hale gelmesi gerektiğini söyledi.
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments