Ana Sayfa Güncel Haberler Temel tıp eğitiminde kadavra sıkıntısı

Temel tıp eğitiminde kadavra sıkıntısı

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Malas, tıp fakültelerinden hiç birinin tıp eğitiminde ideal olarak belirlenen kadavra rakamını tutturamadığını söyledi. Prof. Dr. Malas, bu nedenle kadavra eksikliğinin, ülkemizdeki tıp fakültelerinin “temel tıp eğitimi” bakımından en büyük sıkıntılarından biri olduğunu dile getirdi.

Türkiye’de 2013 – 2014 eğitim öğretim yılında öğrenci alan 74 tıp fakültesi olduğunu anımsatan Prof. Dr. Mehmet Ali Malas, tıp fakültesi ve tıpta uzmanlık öğrencileri için vazgeçilmez bir eğitim materyali olan kadavra konusunun öneminin altını çizdi. Tıp fakültelerinden hiç birinin tıp eğitiminde ideal olarak belirlenen “on öğrenciye bir kadavra” rakamını bulamadığını anlatan Prof. Dr. Malas, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tıp fakültelerinin içerisinde 25 kişiye bir veya 50 öğrenciye bir kadavra sunan yerlerin bile sayısı oldukça az. Hatta kadavra pratiği sunamayan tıp fakültesi sayısı azımsanmayacak durumda. Bu nedenle kadavra eksikliğinin, ülkemizdeki tıp fakültelerinin temel tıp eğitimi bakımından en büyük sıkıntılarından biri. Gönüllülük esasına göre sağlanan kadavra konusunda toplumsal duyarlılığı artırmak gerekiyor.”
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments