Ana Sayfa Güncel Haberler Seferihisar Kent Belleği ve Anı Evi ziyarete açıldı

Seferihisar Kent Belleği ve Anı Evi ziyarete açıldı

Seferihisar Belediyesi tarafından restore edilen Zenşiye Güler Konağı, Kent Belleği ve Anı Evi olarak ziyarete açıldı.  İlçe girişindeki Şehitler Çeşmesi yanında bulunan ve 1929’da inşa edilen Güler Ailesi’ne ait binanın giriş katı kent belleği ve müze, üst katı misafirhane, bahçesi ve terasları ise Seferihisarlı kadınlar tarafından yapılacak yöresel lezzetlerin satıldığı restoran olarak kullanılacak.

Binada Seferihisar’ın geçmişinden eşya, fotoğraf ve belgelerden oluşan bilgiler arşivlenip sergilenecek. Üst kattaki misafirhanede belediyenin misafirleri konaklayacak ve dışarıdan kullanıma açık olacak. Restoranda ise yine Seferihisar’lı kadınların ürettikleri el emeği böreklerin, tatlıların, pastaların satışı gerçekleştirilecek.

Açılışta yapılan çalışmalarla ilgili ve bundan sonra binanın kullanımı ile bilgiler veren Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Geçmiş zenginliklerimize sahip çıkmayı, onları yaşatmayı ve gelecek kuşaklara aktarmayı borç olarak düşünüyoruz” dedi. “Kent belleği ve anı evi Seferihisar’ın sembol binası olan bu binada gerçekleşiyor” diyen Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gerçekten Seferihisar için çok özel bir binaydı ve yıkılmaya yüz tutmuştu. Mal sahipleri gerçekten sabır gösterdiler ve anıtlar kurulundan izin sürecinde çok emek harcadılar. Ve nihayet belediye bu muhteşem değere sahip yapıyı devraldı. Üst katını misafirhane olarak kullanacağız. Seferihisar’ın yüz yıl öncesini yaşatacağımız bir alan yarattık. Anı evinde Seferihisar tarihiyle ilgili bilgi ve belgeleri sergileyeceğiz. Ayrıca binada Seferihisar halkına ve dışarıdan gelen konuklarımıza hizmet verecek bir kafeteryamız olacak. Bu kafeteryada özellikle kadınlarımızı yine değerlendirmek istiyoruz. Onların pazarlarımızda ürettikleri el emeği böreklerini, tatlılarını, pastalarını misafirlerle buluşturacağız.”

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Seferihisarlılar’a çağrıda bulunarak ellerinde Seferihisar’ın tarihiyle ilgili sergilenebilecek ve varsa anı eviyle paylaşmalarını istedi.
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments