Ana Sayfa Güncel Haberler Üçkuyular'daki arazi ihale ve açık arttırmayla satıldı

Üçkuyular’daki arazi ihale ve açık arttırmayla satıldı

Üçkuyular’da MERBEL İzmir Konak Belediyesi Turizm Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne ait benzin istasyonu arazisi ihaleyle satışa çıkarıldı, açık arttırmayla satıldı. Arazi, açık arttırma sonucunda 56 milyon 640 bin lira bedelle Orta Gayrimenkul Yatırım AŞ’nin oldu.

MERBEL AŞ’ye ait arazinin satışına ilişkin ihale Kültürpark Evlendirme Memurluğu Nikah Salonu’nda gerçekleştirildi. Konak Belediyesi’nin web sitesinden de canlı olarak yayınlanan açık ihalede beş katılımcının teklifleri değerlendirildi.

İhaleye Orta Gayrimenkul Yatırım-Turizm AŞ, Opet Akaryakıt AŞ, Seç Akaryakıt AŞ, Tutka Eğitim-Tüketim Malzemeleri AŞ ve İstiridye Petrol Sanayi AŞ katıldı. Kapalı tekliflerin açılmasının ardından, en yüksek teklifi veren üç katılımcı arasında açık arttırma başladı.

Orta Gayrimenkul Yatırım-Turizm AŞ 40 milyon 50 bin artı KDV ile en yüksek teklifi verirken, Opet Akaryakıt AŞ 39 milyon 100 bin lira teklifle ikinci, Seç Akaryakıt AŞ ise 39 milyon lira üçüncü sırada yer aldı. İlk tekliflerin alınmasının ardından yapılan açık arttırmada araziyi almak isteyen üç kuruluş çekişti.

En az 500 bin lira artırımlarla süren açık arttırmanın beşinci turunda Seç Akaryakıt AŞ arttırmadan çekildi. Daha sonra iki katılımcı arasında devam eden rekabet sekizinci teklife kadar sürdü. Opet Akaryakıt AŞ 47 milyon 250 bin lira teklifinden sonra arttırmadan çekildiğini açıkladı.

Üçkuyular Benzin İstasyonu arazisi, 48 milyon lira teklifi ve Katma Değer Vergisi içinde olmak üzere 56 milyon 640 bin liraya Orta Gayrimenkul Yatırım AŞ’nin oldu. Açık bir ihale gerçekleştirildiğini belirten Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, ihale sürecinin başında arazi satışıyla ilgili şunları söyledi:

“İşletmesi değil, mülkiyeti bize ait olan bu arazinin satışını gerçekleştirerek daha çağdaş, verimli, işçiden, emekçiden yana ve üretici anlayışla değerlendirmek için buradayız. Ben açık ihale olmasını özellikle istedim. 2886 sayılı yasaya tabi bir açık ihaleyle herkesin katıldığı bir ortak duyarlılık ortaya koyduk. Belediye için de daha üretken, belediye kimliğine ve varlığına yakışır bir yatırımla bu kaynağı en üst düzeyde değerlendirmeye çalışacağız. Herkes için hayırlı olmasını diliyoruz.”

Konak Belediye Meclisi’nin 2012 Ağustos ayı toplantısında, Üçkuyular Pazaryeri ie terminal alanı ve çevresiyle ilgili kararlar alınmış, mülkiyeti Konak Belediyesi’ne ait 12 bin 600 metrekare alanın açık ihaleyle satışı öngörülmüştü. Araziye talip olan Doğuş Grubu’nun karara itirazını haklı bulan Konak Belediye Meclisi, açık ihale kararını 2012 Eylül ayı oturumunda iptal etmişti. Bölgedeki mülkiyeti belediyeye ait akaryakıt istasyonunun kira süresinin uzatılması talebini ret eden Meclis, akaryakıt istasyonunun belediye şirketi Merbel AŞ’ye ayni sermaye olarak devredilmesini karara bağlamıştı.
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments