Ana Sayfa Güncel Haberler Rus mutfağında artık Türk balıkları var

Rus mutfağında artık Türk balıkları var

Ege İhracatçı Birlikleri Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG), 16-19 Eylül 2013 tarihleri arasında Rusya’da düzenlenen World Food Moscow Gıda Fuarına katılarak, Türk deniz ürünlerinin Rusya’da tanıtımını yaptı. Bu yıl 22’cisi düzenlenen fuar boyunca, yaklaşık 4 bin ziyaretçi Türk standında Aşçı Özkan Koç’un hazırladığı 200 kilo fileto halinde levrek ve çipurayı tattı.

Yaptığı tanıtım çalışmalarıyla Rusya’ya 2013 yılında 30 milyon dolarlık su ürünleri ihraç etmeyi hedefleyen STG, geçen yıl bu ülkeye 20 milyon dolarlık su ürünleri ihraç etmişti.

Bu yılın ilk sekiz aylık döneminde bu rakamı yakaladıklarını belirten Su Ürünleri Tanıtım Grubu Başkanı Melih İşliel, fuarın oldukça faydalı geçtiğini belirterek şu bilgileri verdi:

“Rusya Federasyonu, coğrafi konumu bakımından Türk ihracatçılarının oldukça ilgi gösterdiği bir ülke durumunda. Su ürünleri sektörü bakımından da ihracatta son yıllarda önemli bir artış olduğunu görüyoruz. 2008 yılında 1 milyon doların altında olan ihracatımız 2013 yılının ilk sekiz ayında 20 milyon dolara ulaştı. Su ürünleri ihracatı yaptığımız ülkeler arasında Rusya Federasyonu 6’ncı sırada yer alıyor. Fuar süresince ziyaretçiler tarafından Türk balıklarının çok sevildiğini gördük. Bu şekilde Türk mutfağının da tanıtımını yaptığımızı düşünüyorum. Rus mutfağında da artık bizim balıklarımızın girdiğini görmek bizi mutlu etti. Zaten Rusya’nın önde gelen bütün süpermarket zincirlerinde Türk balıklarını görmek mümkün.”

Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektör Kurulu ve Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan da Rusya pazarında var olan prestijlerini korumak, Türk su ürünlerini henüz bilmeyenlere sektörü ve ürünlerimizi tanıtmak, pazar paylarını genişletmek adına Moskova Gıda Ürünleri Fuarı’na katıldıklarını söyledi. Sinan Kızıltan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Rusya Federasyonu’na olan su ürünleri ihracatımız artarak devem ediyor. 2012 yılının ilk sekiz ayında miktarda 2 bin 800 ton olan ihracatımızın yüzde 50 oranında artış ile 2013 yılının ilk ayında 4 bin 200 tona ulaştığını görüyoruz. Değer olarak da geçen yılın ilk sekiz ayı ile bu yılı karşılaştırınca ihracatımızın yine yüzde 50 oranında artışla 13 milyon dolar seviyesinden 19,5 milyon dolara ulaştığını görüyoruz. Bu ülkeye geçen yıl sonunda gerçekleşen 20 milyon dolar olan ihracat rakamını, bu yıl 8’inci ay sonunda yakaladık. Yıl sonuna kadar 30 milyon dolara ulaşabileceğimizi düşünüyorum. 2023 ihracat hedefimiz doğrultusunda emin adımlarla yürüyoruz. Başka bir Türk su ürünleri firmasının katılımcı olarak yer almadığı böyle bir fuarda ülkemizin tanıtımını yapmak önemliydi Sektörümüzün 2023 hedefleri içerisinde Rusya’nın payı büyük olacak.”
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments