Ana Sayfa Güncel Haberler Doç. Dr. Cevad Şeküri: Kış ayları kalp krizi davetçisi

Doç. Dr. Cevad Şeküri: Kış ayları kalp krizi davetçisi

Avrupa Kardiyoloji Derneği’nin 100 binden fazla kişiyle yaptığı araştırma sonucuna göre, kalp krizi riski kış aylarında yaza oranla artış gösteriyor.

İzmir Kent Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Cevad Şeküri, 29 Eylül Dünya Kalp Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, Avrupa Kardiyoloji Derneği’nin 100 binden fazla kişiyle yaptığı araştırma sonucunda kalp krizi riskinin kış aylarında yaza oranla artış gösterdiğini ortaya koyduğunu söyledi.

Doç. Dr. Şeküri, “Bu araştırmada olguların kan basıncı, kan kolesterol düzeyi, kan şekeri, vucüt kitle indeksi ve bel çevresi değerlerine bakıldı, bu verilerin mevsimsel farkları araştırıldı. Sonuç; kış ayları kalp krizi açısından daha fazla dikkat gerektiriyor. Aman dikkat” dedi.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp damar hastalıklarının en sık görülen ve en tehlikeli hastalıkların başında geldiğini belirten İzmir Kent Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Şeküri, yılda yaklaşık her 100 bin kişiden 200’ünün kalp hastalıklarından kaybedildiğine dikkat çekerek “Bunu milyon nüfuslarla hesapladığımızda ortaya küçümsenmeyecek bir sayı çıkıyor” diye konuştu.

Doç.Dr. Cevad Şeküri, sözlerini şöyle sürdürdü: “Avrupa Kardiyoloji Derneği’nin, İsviçre merkezli yürütülen 7 Avrupa ülkesinde 107 bin olguyu içeren araştırmasında mevsimler açısından kalp krizi riski araştırıldı. Ve bu araştırma sonucunda kalp hastalıkları riski kışın en fazla yazın en düşük olduğu saptandı. Bu araştırmada olguların kan basıncı, kan kolesterol düzeyi, kan şekeri, vucüt kitle indeksi ve bel çevresi değerlerine bakıldı. Araştırmada bu verilerin mevsimsel farkları araştırıldı. Sonuçta, araştırmaya katılan bireylerin, Ocak ve Şubat aylarında kan basıncı, kolesterol ve bel çevresi ortalamalarının Temmuz-Ağustos aylarına göre daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Kış aylarında kan basıncı 3.5mmHg, kolesterol 9.3mg/dl ve bel çevresi 1cm lik artış gösterdi. Bu veriler kış aylarında kalp olayları riskinin daha fazla olduğunu göstermektedir. Ayrıca kış aylarında stres faktörünün daha fazla olduğu, soğuk havanın yarattığı damar spazmı ve birde sigara alışkanlığı eklendiğinde bu risk katlanarak artmaktadır. Özellikle bu aylarda bu risklerden korunmak için ekstra çaba sarfetmek gerekiyor. Bunun için kalp koruyucu diyet, günde yarım saat egzersiz (yürüyüş, bisiklet, yüzme, bahçe işleri gibi), kötü alışkanlıklardan uzak durulması, kilo alınmaması, ideal kiloya ulaşılması, kış aylarına girmeden kan basıncı ve kolesterol kontrolü yapılmasını özellikle öneriyoruz.”
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments