Ana Sayfa Güncel Haberler Adnan Menderes Havalimanı “engelsiz” havalimanı

Adnan Menderes Havalimanı “engelsiz” havalimanı

TAV Havalimanları tarafından işletilen İzmir Adnan Menderes Havalimanı, engelli yolcuların tüm hizmetlere sorunsuz erişimini sağlayacak düzenlemeleri tamamladı. Adnan Menderes Havalimanı, 2012’de başlayan çalışmaların sonucunda, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından yürütülen “Engelsiz Havaalanı Projesi” kapsamında “Engelsiz Havalimanı Kuruluşu” sertifikası almaya hak kazandı.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda, engelli yolcuların yaşam kalitelerini artırıcı düzenlemelerin uluslararası standartlarda yaşama geçirildiğini belirten TAV İzmir Genel Müdürü Erkan Bacı, mevcut terminal binasında engelli yolcular için yaptığımız tüm uygulamaların sürdürülebilirlik ilkesine uygun olarak gerçekleştirildiğini söyledi. Balcı, “2014’te hizmete girmesi planlanan yeni iç hatlar terminaliyle birlikte, bu açıdan örnek ve öncü uygulamalara sahip bir havalimanı olacağız” dedi.

Balcı’nın verdiği bilgiye göre, 64 havayolu ile 35 ülke 87 hedef bölgeye direkt uçuş gerçekleştirilen İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda, “Engelsiz Havalimanı Projesi” kapsamında, mevcut terminalle otoparkta yaklaşık 1200 metre hissedilebilir zemin uygulaması yapıldı. Geliş ve gidiş katlarına Braille alfabesi ile yönlendirmeleri de içeren engelli yardım totemleri yerleştirildi. Tüm yolcu asansörlerine Türkçe ve İngilizce kat bilgilerini veren sesli uyarı sistemi yerleştirildi.

Ayrıca, iki tane engelli check-in bankosu kurularak, havalimanında görev yapan 63 personele “engellilere yönelik davranış” başlığı altında eğitim ve 25 personele de “işaret dili” eğitimi verildi. Bununla birlikte, iki tane engelli bilet satış ve danışma bankosu oluşturuldu. Otopark bölümünde 32 engelli otopark yeri açıldı. Toplam 37 engelli tuvaletine sensörlü, otomatik aydınlatmalı, acil durum uyarı donanımları ile yenilikçi sistem monte edildi. Terminal içinde yolcuların oturduğu alan kapasitesinin yüzde 5 i engellilere tahsis edilerek işaretlendi.
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments