Ana Sayfa Güncel Haberler ÇMO arıtma tesislerindeki ihmallere dikkat çekti

ÇMO arıtma tesislerindeki ihmallere dikkat çekti

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) İzmir Şubesi, Muğla’nın Milas ilçesinin Güllük beldesinde yedi kişinin ölümüyle sonuçlanan iş kazası üzerine bir açıklama yaptı. Açıklamada, bu kazanın iş sağlığı güvenliği mevzuatına göre “çok tehlikeli” sınıfta yer aları arıtma tesislerinde yaşanan ihmali bir kez daha acı bir biçimde ortaya çıkardığı belirtildi.

Güllük Atıksu Arıtma Tesisi’nde yaşanan iş kazasının neden olan metan gazı, hidrojen sülfür ve amonyak gazlarının çalışan personel için öldürücü nitelikte olduğu belirtilen ÇMO İzmir Şubesi açıklamasında, bu doğrultudaki tesislerde iş sağlığı ve güvenliği kapsamında alınması gereken zorunlu önlemler bulunduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, sayısı yıllar içinde artması beklenen atık su arıtma tesislerinde alınması gereken önlemler şöyle sıralandı:

“Öncelikle tesislerde kapalı alanlarda hidrojen sülfür, metan, amonyak sensoru ile iç ortamın havası kontrol edilmelidir. Sürekli olarak ölçülmeli, hidrojen sülfür, metan, amonyak gaz değerlerinin tehlike sınırına yaklaşması durumunda personeli uyaracak alarm sistemleri kullanılmalıdır. Tesislerde özellikle kapalı alanlarda gaz ölçümleri ve havalandırma süreçleri düzenli kontrol edilmelidir. Patlayıcı ortam ölçümleri yapılmalıdır. Tesislerde yapılacak çalışmalar öncesinde mutlaka gaz ölçümü yapılmalı,sonuçlar kabul edilebilir seviyenin üzerinde ise veya Oksijen yeterli değilse çalışan personelin maske, oksijen tüpü ve benzeri koruyucu ekipman olmadan tesise girişi engellenmelidir. Ayrıca içeriye temiz hava pompalanmalıdır. Kapalı ortamda çalışma izni alınmalıdır.”
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments