Ana Sayfa Güncel Haberler Bornova'daki panelde “iletişim için etik” tartışıldı

Bornova’daki panelde “iletişim için etik” tartışıldı

Bornova Belediyesi ile İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin işbirliği ile “Felsefe-Siyaset-İletişim İçin ETİK Konferansı” düzenledi. Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Şahin, İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tunçdan Baltacıoğlu ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Serdar Taşçı, etik kavramını iletişim, siyaset ve bilim açısından değerlendirdi.

Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Şahin, Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür Merkezi Sevda Şener Sahnesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte “İletişim ve medya etiği tartışmaları’ başlıklı bir konuşma yaptı. “Bir işiniz varsa onu iyi yapın” diye özetlenen düşüncenin genel bir etik kuralı olduğunu belirten Prof. Dr. Haluk Şahin, şöyle konuştu:

“Gazetecilerin işyerini iyi yapabilmeleri için özgür ve özgürlük ortamı içinde olmaları gerekiyor. Gazetecilerin özgürlük mücadelesi içinde olması etiğin gereğidir. Bir diş hekimi faşist bir ülkede de işini iyi yapabilir. Ama gazeteci sadece özgürlüğün olduğu bir ülkede görevinin gereğini yerine getirebilir. İnsanlara gazeteci olarak gerçekleri yansıtamazsanız, toplumun doğru kararlar almasını bekleyemezsiniz.”

İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tunçdan Baltacıoğlu, “Üniversite ve bilim etiği” konulu konuşmasında bir insanın etik davranabilmesi için özgür olması gerektiğinin altını çizdi. Prof. Dr. Baltacıoğlu, “Ancak insanların özgür olabilmesi için de refahın sağlanmış olması gerekiyor. Bunun yanında iyi bir eğitim verilemeyen toplum da kandırılmaya hazır bir hal alıyor” diye konuştu. Prof. Dr. Tunçdan Baltacıoğlu, “Türkiye’de etikten uzaklaşılmasının temel nedeni eğitim sistemindeki baskıcı uygulamalardır. Okullarda çocukların soru sormasına bile izin verilmiyor” dedi.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Serdar Taşçı da, “Etik nedir ne değildir?, Geçmişten geleceğe ahlakın felsefi-siyasi seyri” konulu konuşmasında, tarihsel süreçte ünlü düşünürlerin etik kavramı üzerine geliştirdiği yaklaşımları anlattı. Etik değerlerin ihlalinin ille de yanlış bir şey yaparak ortaya çıkmadığını söyleyen Taşçı, “Yapmanız gereken bir şeyi yapmadığınız zaman da etik değerlerin dışına çıkmış oluyorsunuz” diye konuştu.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments