Ana Sayfa Kent Yazıları Saadet Erciyas Turizmciler EMITT 2013'te buluştu

Turizmciler EMITT 2013’te buluştu

İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay’ın Kültür ve Turizm Bakanı sıfatıyla açtığı son turizm fuarı, Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT 24 – 27 Ocak 2013 tarihleri arasında TÜYAP Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Bu yıl 17. kez düzenlenen EMITT, turizm alanında dünyanın beşinci büyük fuarı olarak biliniyor. 67 ülkeyi ve 4 bin 500 dolayında turizm profesyonelini bir araya getiren EMITT 2013’de Türkiye’den de turizmde öne çıkmak isteyen 150 beldeden kurum, kuruluş ve kalkınma ajansı yer aldı.

Türkiye’den yurtdışına çıkan turist sayısının geçen yıl 12.1 milyon kişiye ulaştığı düşünülünce, Türk turisti ülkesine çekmek isteyen ülkelerin de ilgi gösterdiği fuarda bu yıl Arjantin konuk ülke olarak yer aldı. Fuar tanıtımlarında “Tango ayakkabılarınızı getirmeyi unutmayın” sloganı kullanılırken, ziyaretçilerin metrobüsle Beylikdüzü’ne ulaşabilmesi için konulan seferler, soğuk havaya karşın fuara olan ilginin artmasını sağladı.

Bu yıl da 11 holde düzenlenen EMITT Fuarı’nda dünyanın dört bir yanından, turizmle öne çıkan ülkeleri görmek mümkündü. Yöresel giysileri, geleneksel el sanatları ve yerel tatlarıyla görücüye çıkan ülkeler, etkinliklerini gün boyu hollerde dans ederek gezinen ekipleriyle fuarın dört bir yanına taşıdı.

Odeon Tourism International Holding tarafından düzenlenen Türkiye’de turizmin gelişmesini kronolojik olarak anlatan “Türkiye Turizminde 150 Yıl” sergisi ise oldukça ilgi çekiciydi. Türkiye’deki turizm hareketinin gravür, fotoğraf ve afişlerle ziyaretçilere aktarıldığı sergide 1863 yılından günümüze Türk turizminin geldiği noktalar anlatılırken sergilenen tahta bavullar birçok ziyaretçinin anılara yolculuk yapmasını sağladı.

Tek destinasyon, iki ülke

Ülkesindeki krizden çıkabilmek için turizmi en önemli kurtarıcılardan birisi olarak gören Yunanistan’ın fuarda adaları bile bağımsız standlarda tanıtılırken, Türk müşteriler için hazırladıkları Türkçe broşürler dikkat çekti. 17. EMITT Fuarı’nda, Türkiye’deki meslektaşlarıyla işbirliği yapan Yunanistan’daki acenta ve otellerin yetkilileri büyük ilgi gördüklerini dile getirdi.

Çeşme Esnaf Odası Başkanı Mustafa Cenger, sanal ortamda www.cesme2chios.com alan adıyla ortak web sitesi hazırladıkları Sakız Adası Kiralık Odalar ve Pansiyoncular Derneği ile işbirliğini fuarlara da taşıdıklarını söylüyor. Cenger, “Tek destinasyon iki ülke sloganıyla yola çıktık. Çeşme Esnaf Odası’na kayıtlı 160 küçük otel ve pansiyon bu ortak çalışmaya katıldı. Sakız Adası’ndan da 170 küçük otel ve pansiyon var. Daha önce Travel Turkey Fuarı’nda stand açmıştık. Şimdi EMITT’teyiz. Başka uluslararası fuarlara da katılarak pazar payımızı ortak çalışmayla arttırmaya çalışacağız” diye ekliyor.

Ortak çalışmanın geri dönüşlerini yavaş yavaş görmeye başladıklarını dile getiren Sakız Adası Kiralık Odalar ve Pansiyoncular Derneği Başkanı Dimitris Kytrilakis de, “Bu çalışmayla Atina’dan Sakız’a gelenlerin Çeşme’ye, Çeşme’ye gelenlerin de Sakız’a geçmesini sağlamak istiyoruz. Sakız’a Türkiye’den yılda 35 – 40 bin turist geliyor. Türk turisti memnun etmek kolay, onlar da bizim gibiler. Çabuk mutlu olabiliyorlar” diyor. Fiyatları soruyorum. Cenger, her iki tarafta da günlük oda fiyatlarının ortalama 35 – 40 Euro dolayında olduğunu, kimi pansiyonlarda oda + kahvaltı verildiğini de belirtiyor.

Kültür ağırlıklı tanıtım

EMITT Fuarı’na katılan iller içinde Türkiye’de turizmin lider illeri özel tasarımlı büyük standlarla kültürlerini, doğasını, arkeolojik değerlerini tanıtmaya çalışmışlar. Antalya, Ankara, İstanbul, Mardin, Malatya, Amasya büyüklüklerinin yanı sıra düzenledikleri etkinliklerle, dağıttıkları birbirinden güzel dökümanlarla, ikramlarıyla, müzikleriyle dikkat çeken standlar arasında yerini alıyor.

Fuarda İzmir, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün standının yanı sıra bağımsız standlarda katılan Dikili, Bornova, Bergama, Ayvalık, Foça, Datça ile tanıtılmaya çalışıldı. Bergama standı da “UNESCO Kültür Mirası Adayı Kent” temasıyla oldukça dikkat çekiciydi. Bergama’nın adaylık vurgusu, birçok ziyaretçinin dile getirdiği gibi, İzmir’in EXPO adaylık vurgusundan çok daha başarılıydı. Bergama standındaki katılımcılardan Pergamon Gıda firması sahibi Emin Uygun’un sergilediği UNESCO ve EXPO etiketli zeytinyağı ve sabunlar oldukça beğenildi.

İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün 2 No’lu Uluslararası Hol’de yer alan 97 metrekarelik standı, EXPO 2020 için çok önemli bir tanıtım fırsatı sunarken, ziyaretçilerin etkinliğe ilişkin yeterli döküman bulamaması zaman zaman sıkıntıya neden oldu. İl Kültür Müdürlüğü’nün standında Ödemiş, Seferihisar, Konak, Karşıyaka, Mordoğan, Karaburun Belediyesi’nin yanı sıra Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK), Ege Turizm Derneği ve ebru sanatı uygulanmış doğaltaş ürünleriyle Estetik Ebru yer aldı.

EMITT Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, İstanbul TÜYAP Fuar Alanı’nda bu yıl 17. kez düzenlendi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü standında “Estetik Ebru” projesinin yürütücüsü Saadet Erciyas ile bir araya geldi. Erciyas, Topbaş’a lale figürlü ebru uygulanmış doğaltaşla oluşturulmuş bir anmalık verdi. Saadet Erciyas’a teşekkür eden Topbaş, “Lale anavatanına geri döndü” dedi.

Ödemiş Belediyesi’nin Deneme ve Bilim Merkezinin simgesi haline gelen zeybek oynayan robot, Birgi’den Bedevi dokuması, Estetik Ebru’nun doğaltaşlara ebru sanatı uygulamasının yanı sıra Türkiye’nin ilk ISO 10015 Kaligraf Eğitmen Belgeli kaligrafi ve hat sanatçısı Jeoloji Mühendisi Aydın Sarı’nın Mordoğan Belediyesi adına ziyaretçiler için isim yazdığı standda Seferihisar Belediyesi’nin satsuma mandalinleri, Karaburun’un un kurabiyesi İzmir’in farklı tatları olarak damakları da şenlendirdi. Yine Karaburun Belediyesi’nin dağıttığı baş döndürücü kokularıyla nergisler, İstanbul’da İzmir özlemi duyanların büyük ilgisini gördü.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Bosna Hersek Turizm Bakanı Bosna Hersek Çevre ve Turizm Bakanı Branka Duric, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Muğla Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün gibi ziyaretçilerin yanı sıra fuar boyunca İstanbul’da yaşayan İzmirliler standı bir an olsun boş bırakmadı.

İzmir’in kültür ve turizmden sorumlu yeni Vali Yardımcısı Adem Karahasanoğlu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İrfan İçöz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz son güne kadar kenti temsil etti, konuklarını güler yüzle ağırladı.

İlk katıldığı yıllarda EMITT’den “En iyi stand tasarımı” ödülleriyle dönen İzmir, fuarın son günü düzenlenen törende bu yıl “En iyi organize olmuş ekip” ödülü alarak İstanbul’a veda etti.

Fuara ilişkin görüşler:

Adem Karahasanoğlu (İzmir Vali Yardımcısı): İzmir bugün 3 milyon 965 bin kişilik nüfusuyla ülkemizin üçüncü büyük kenti. 8 bin 500 yıllık geçmişiyle tarihi çok zengin. Hoşgörü kenti. Tarihin ilk dönemlerinden itibaren insanlara sağlık alanında hizmet vermeye başlamış. EMITT de dünyadaki sayılı turizm fuarlarından birisi. Valilik, İl Kültür Müdürlüğü, İl Özel İdaresi ve belediyelerimizle birlikte katıldık fuara. EXPO ana temamız. Çıtayı yükselten bu organizasyona katılma amacımız kentimizin turizm pastasından aldığı payı arttırmak. Bunun için çalışıyoruz.

Abdülaziz Ediz (İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü): İzmir 1997 yılından beri düzenli olarak katılmaya çalışıyor bu fuara. Bir kaç sene katılamasak da İzmir için önem taşıyan bu fuarda mutlaka yer almaya çalışıyoruz. Vali Bey’in de desteğiyle EXPO temasıyla katıldık bu yıl fuara. EMITT’te dışa açılan uluslararası holde yer alıyoruz. EMITT, kente olan ilgiyi arttırarak varolan değerlerimizi tanıtmak için bir fırsat sunuyor. İzmir’e gösterilen ilgi gerçekten bizleri mutlu ediyor.

İrfan İçöz (İl Özel İdaresi Genel Sekreteri): Bu yıl EMITT Fuarı’nı daha bir canlı, beklentileri ise daha yüksek gördük. ‘Bacasız sanayi’ dediğimiz turizm, her ülke için bir çıkış noktası. Kenya bile gelmiş fuara. Yunanistan tüm adalarıyla katılmış. İzmir içinse daha bütüncül bir tanıtım daha iyi olabilirdi.Tek başına katılan ilçeler yerine aynı çatı altında daha büyük bir standda güçbirliği yapılabilirdi. İzmir olarak daha aktif bir katılımın daha etkili olacağı inancındayım. Konsepti gözden geçirmekte yarar var. Dünya turizminde kültür, gastronomi, sağlık teması öne çıkıyor. Gastronomi Ege için de çok önemli ve büyük zenginliklere sahibiz bu konuda. Bunlar daha çok vurgulanabilirdi.

Serdar Yasa (Karaburun Belediye Başkanı): Fuarları çok önemsiyoruz. EMITT tanıtımımız için önemli bir fuar. Ancak konusu EXPO olsa da biraz zayıf kaldığımızı düşünüyorum bu fuarda. Daha büyük ve daha öne çıkan bir standla katılmamız daha iyi olabilirdi. Bu işler para harcamadan olmuyor. Uluslararası arenada sağlık temasını daha çok öne çıkmalıydı. Öte yandan Yunanistan’dan adalar bile katılmış EMITT’e. Ancak hepsinin geçmişini koruyarak geldiğini görüyoruz. İzmir’e gelenler Hilton’u değil, Basmane’yi, Agora’yı görmeye geliyor. O zaman bu değerleri öne çıkarmamız, tanıtmamız, anlatmamız gerekiyor.

Özer Mumcu (Ege Turizm Derneği Genel Sekreteri): Turizm konusunda Türkiye’de kurulan ilk derneğiz. Öte yandan turizm konusunda kamu yararına çalışan tek derneğiz hala. ITB Berlin nasıl turizm borsası olarak anılıyorsa, EMITT fuarı da Doğu Akdeniz’in ticaret borsası. İzmir ilk yıllarında çok daha fazla sivil toplum örgütü ve kurumla yer alıyordu bu fuarda. Çıtayı her zaman yükselten il olmuştur İzmir EMITT’de. Amacımız İzmir’i EMITT dahil tüm turizm fuarlarında öne çıkaracak etkinliklerle tanıtmak ve ilgi çekmek.

Berfin Çelikkol Uzun (Seferihisar Belediyesi Sosyal İşler Koordinatörü): Fuara toplu olarak katılmak ayrı bir sinerji veriyor.Hem işbirliği oluyor hem de birisinin ürünü diğerini destekliyor. Karaburun’un nergisi, Seferihisar’ın mandalini gibi. 2 nolu hol önemli bir hol. Seferihisar’ı ziyarete gelenler Citta Slow’u ve kenti bilerek geliyor. İstanbul’da yaşayan İzmirli ve Seferihisarlı da çok ziyaret ediyor standımızı.

Oya Aksay (İZFAŞ Travel Turkey Sorumlusu): EMITT Türkiye’nin ilk turizm fuarı. Uzun yıllar tek olduğu için katılım sürekli arttı. Türkiye’deki turizm tesislerinin sayısı ve kalitesi arttıkça bu gelişim fuara da yansıdı. EMITT, Türkiye’de turizmin gelişmesini halka, basına yurt dışına göstermek açısından başarılı örneklerden birisi.

Selvan İşenç (Ege Palas Oteli): Biz oteller için oldukça verimli ve hareketli bir fuar oldu. Acentalarla yoğun görüşmeler yaptık. Online siteler çok yoğundu bu sene, onlarla görüştük. Fuarın ardından İzmir için hareketli bir yıl olacağını düşünüyoruz.

Yazar Saadet Erciyas’ın önceki “Kent-Yaşam” yazıları:  

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments