Ana Sayfa Güncel Haberler Örs: Yerel yönetimler ve kooperatifler demokrasinin kaldıracıdır

Örs: Yerel yönetimler ve kooperatifler demokrasinin kaldıracıdır

Uluslararası Kooperatifler Yılı ve Dünya Kooperatifçilik Günü, İzmir Ticaret Odası Meclis Salonu’nda düzenlenen panelle kutlandı. Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından düzenlenen panele İZFAŞ Genel Müdür Vekili Mehmet Şakir Örs, TMMOB İzmir Koordinatörü Ferdan Çiftçi ile akademisyenler katıldı. Yaşar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Rıza Karacan’ın Oturum Başkanlığı yaptığı panelde; emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Çıkın, Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oktay Gökdemir, Gödence Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Çağatay Özcan Kokulu, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murad Yercan konuşmacı olarak yer aldı.

Panelde konuşan İZFAŞ Genel Müdür Vekili Mehmet Şakir Örs, uzun yıllar kooperatifçilik alanında çalıştığını belirterek, yerel yönetimler ve kooperatifçilik konusunda katılımcılara bilgiler verdi. Yerel yönetimler ile kooperatiflerin, demokrasinin ve toplumsal dayanışmanın kaldıracı olduğu söyleyen Örs, “21 Aralık kıyamet günü değil, kooperatifçilik günüdür. 2012 yılının kooperatif yılı olması, dünyada kooperatifçiliğin yeniden canlanmasının, yeniden önemli bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmasının somut göstergesidir” dedi.

Yerel yönetimler ile kooperatiflerin, insan ve toplumsal odaklı örgütlenmesinin, hayatı kolaylaştırmaya, yaşam kalitesini arttırmaya yönelik olduğunu anlatan Örs, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yerel yönetimler ile kooperatifler arasında somut işbirliği olmalı. Sosyal, toplumsal belediyecilik anlayışının kooperatiflerle işbirliğinde, İzmir’de son yıllarda sevindirici gelişmeler olduğunu görüyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere yerel yönetimler özellikle tarımsal alanda olmak üzere kooperatiflerle ciddi ve anlamlı, çok güzel işbirliği yapıyorlar. Belediyenin ihtiyacı olan çiçekleri Bayındır’dan, Urla’dan, sütü Tire Süt Kooperatifi’nden, fidanları Ödemiş’ten alması, kooperatifçiliğe verilen desteğin somut örnekleridir. Bu uygulamalar, İzmir’i sosyal belediyecilik anlamında model kent haline getirdi. Bu sistemin önümüzdeki süreçte tüm Türkiye’ye yayılacağına inanıyorum.”
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments