Ana Sayfa Güncel Haberler "Kentler afetlere karşı sağlıksız"

“Kentler afetlere karşı sağlıksız”

Hükümetin çok sayıda kent için aldığı kentsel dönüşüm kararı tartışılırken, Dünya Mimarlık Günü etkinlikleri çerçevesinde ‘Mimarlıkla değişen kentler’ temasında da kentsel dönüşüm ele alındı, sağlıksız yapılaşmaya dikkat çekildi.
Dünya Mimarlık Günü’nün bir haftaya yayılan programının açılışı Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) gerçekleştirildi. Törende ayrıca Fotomaraton yarışmasına katılarak dereceye giren yarışmacılara plaket ve belgeleri verildi. Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Topal’ın evsahipliğinde düzenlenen törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan’ın yanı sıra çok sayıda mimar katıldı.
Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Topal,bu yılın temasının “Mimarlıkla Değişen Kentler” olarak belirlediğini belirtti. Topal, kentlerin yaklaşık olarak tamamının her türlü teknik ve sosyal altyapı yetersizlikleri olduğunu söyledi.
Topal sözlerine şöyle devam etti:
“Kentler, özellikle başta deprem olmak üzere afetler karşısında sağlıksız, güvensiz yapı stokları ile dolu. Büyük kent depremlerinde yaşanan korkunç yıkım ve kayıplar, toplumsal travmalara neden olacak kadar kaygı verecek boyutlara erişmektedir. Bu kabul edilemez süreci durdurmak elimizde. Aklın, bilimin ve uzmanlıkların rehberliğinde kentleri güvenli, sağlıklı, iyi tasarlanmış nitelikli yapılarla ve güçlü şehirsel altyapı sistemleriyle geliştirmek ve bu bağlamda sağlıklaştırmayı, merkezi ve yerel siyasetlerin temel kentleşme stratejisi olarak benimsemeleri ve her türlü uygulamayı bu çerçeve içerisinde uyumlu olarak gerçekleştirmeleridir. Günümüzde uygar kent yönetimlerinin katılımcı, akla ve bilime uygun politikaları benimsemesi evrensel bir ilkedir. Umuyor ve diliyoruz ki İzmir’de de bu ilkeler yeniden benimsenir, anımsanır.”
Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, sürekli artan göçler nedeniyle kentlerin yaşanılmaz hale getirildiğini söyledi. Tartan, “Bu süreçle birlikte köylerde büyük boşluklar oluyor. İnsanlar bir süre sonra şehirlerden de sıkılıp uzaklaşmaya başlayınca içinden çıkılmaz bir hal alacaktır. Mimarlar kentleri yaşanabilecek yerler haline dönüştürmeye çalışan insanlar. Bu nedenle de kendilerine büyük iş düşüyor. Yaptıkları hizmet önemli, önlerinde saygıyla eğiliyorum. Mimarlara kulak verirsek, kentlerdeki kötü gidişe dur deriz ” dedi.
Törende, meslekte 50. ve 30. yılını dolduran mimarlar başarı plaketlerini İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan’ın elinden aldılar. AKM Fuayesi’nde ise İzmir Mimarlık Sergisi Yarışma açılışı yapıldı. Sergide Konak Belediyesi’nin tadilatını üstlendiği Mülkiyeliler Binası da yer aldı.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments