Ana Sayfa Güncel Haberler Arınç: Öğrenci harçları kaldırılıyor

Arınç: Öğrenci harçları kaldırılıyor

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, öğrenci harçlarının kaldırılacağını açıkladı. Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Sayın Başbakanımızın, bakanlarımızın imzaladığı kararnameyle bundan böyle birinci öğretimden katkı payı alınması, yani harçlar tamamen kaldırılmıştır” diyen Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2011-2012 öğretim yılı sayısı itibarıyla 1 milyon 524 bin 380 öğrenci bu harçların kaldırılmasından doğrudan istifade edecektir. Aynı şekilde açık öğretimden katkı paylarının alınmasına da son verilmiştir. Yine 2011-2012 eğitim-öğretim yılında 1 milyon 951 bin 494 öğrenci de bundan istifade etmiş olacaktır.”

Bülent Arınç, birinci öğretimden ve açık öğretimden harçların kaldırılmasına ilişkin kararnamenin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe gireceğini bildirdi. Başbakan Yardımcısı Arınç, bir gazetecinin, katkı paylarının birinci öğretim ve açık öğretimden kalktığını, ikinci öğretimden öğrenim ücreti alınmasına devam edeceğini söyledi.

Kanunda geçen deyimin birinci öğretim ve açıköğretim için “katkı payı ve harç”, ikinci öğretim için ise “öğrenim ücreti” olduğunu belirten Arınç, birinci öğretim ve açıköğretimdeki toplam 3.5 milyon öğrenciden katkı payını kaldırdıklarını dile getirdi. Bülent Arınç, “Öğrenim ücreti katkı payı olmadığı için ayrıca bir kanun çıkarılması gerekmektedir. Şu anda kararnamemizin içinde katkı payları ve harçlar bulunmaktadır” diye konuştu.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments