Ana Sayfa Güncel Haberler Ulaşılabilirlik bölgesel paylaşım toplantısı İzmir'de yapıldı

Ulaşılabilirlik bölgesel paylaşım toplantısı İzmir’de yapıldı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği işbirliğiyle “6. Ulaşılabilirlik Bölgesel Paylaşım Toplantısı Ege Bölgesi” toplantısı düzenlendi. Kaya Termal Otel’de yapılan toplantıda, konuyla ilgili bürokratlar, Ege Bölgesi’ndeki eksiklikleri değerlendirmek amacıyla yerel yönetimlerle bir araya geldi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Kenan Bozgeyik, ”kamuya açık ve kapalı alanlar ile toplu ulaşım araçlarının özürlülerin erişilebilirliğine uygun hale getirilmesi” hükmünü içeren 5387 sayılı Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’da tanınan sürenin 1 Temmuz’da dolacağını anımsattı. Bakanlık yetkilileri ve yerel yönetimlerin fikir alışverişinde bulunduğunu anlatan Bozgeyik, ”Toplantılar kuşkusuz çok faydalı, çünkü meseleye ilişkin farkındalık oluşturulması ulaşılabilirlik konusunda büyük önem taşıyor” dedi.

Kenan Bozgeyik, Ege Bölgesi’nin yöneticilerinin bu konuda zaten duyarlı olduğunu düşündüğünü belirterek ulaşılabilirlikle ilgili çalışmaların hiçbir ek maliyeti olmadığını söyledi. Yerel yöneticilere seslenen Bozgeyik, “Park yapacaksanız baştan planlayıp onu ulaşılabilir yapacaksınız. Bir yol yaparken bu yolun özürlüye uygunluğunu gözeterek yapacaksınız. Bu özürlülerin anayasadan gelen hukuki haklarıdır. Benim sizlerden istirhamım yasal süreç bitmeden gerekli tedbirleri alıp hukuki bir sorunla hiçbirimizin karşı karşıya gelmemesinin sağlanmasıdır” diye konuştu.

Müsteşar Bozgeyik, ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak 29 Nisan’da düzenlenecek Özürlü Memur Seçme Sınavı’na büyük önem verdiklerini, bu sınavın özürlü istihdamında dönüm noktası olacağını dile getirdi. İzmir Vali Yardımcısı Şahin Aslan de “Şüphesiz ki hepimiz bir gün ulaşılabilirlik konusunda dezavantajlı duruma gelebiliriz. Ulaşılabilirlik konusunda en büyük özrümüz empati yeteneğimizin olmamasıdır” dedi. Arslan, “Ulaşılabilirlikle ilgili düzenlemeler engelli kardeşlerimize bir lütuf değil, görevimizdir. Hâlihazırda var olan standartları reel yaşama geçirebilmek bizim yapabileceğimiz bir şey. Birçok şey şu an için eksik. Bu toplantının bu noktada bir farkındalık yaratacağı ve birçok şeyi tetikleyeceğini düşünüyorum” görüşünü dile getirdi.

Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi, belediyelerde çalışan ekiplerin ulaşılabilirlik eğitimi almaya ihtiyaç duyduğunu, ülkemizin her bölgesinde yapılan bu toplantılarla “Ulaşılabilirlik konusunda neyi nasıl yapalım?” sorusuna netlik kazandırmayı amaçladıklarını söyledi. Dr. Çiftçi, “Bizim önümüzdeki en öncelikli çalışmalardan biri ulaşılabilirlik, diğeri istihdamdır. Ulaşılabilirlik olmadan ne istihdam, ne eğitim, ne de sosyal hayata katılım söz konusu olabilir” dedi.

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Keleş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortaklaşa düzenledikleri toplantıların amacının ülkemizde yaşayan özürlülerin toplumsal yaşama katılması için kamu kurum ve kuruluşlarına, yerel yönetimlere sorumluluklarını hatırlatmak olduğunu söyledi. Açılış konuşmalarının ardından Balçova Belediyesi Down Sendromlu Gençler Halk oyunları Ekibi’nin gösterisi ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Ulaşılabilirlik Filmi’nin gösterimiyle sürdü.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments