Ana Sayfa Güncel Haberler Yeni banliyö tren setlerinin sözleşmesi imzalandı

Yeni banliyö tren setlerinin sözleşmesi imzalandı

Devlet Demiryolları (TCDD) ve İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Aliağa – Menderes hattında banliyö treni işletmeciliği yapan İZBAN’a 40 adet elektrikli tren seti alımına ilişkin sözleşme törenle imzalandı. İmza töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, hükümetin ve yerel yönetimin çabalarıyla hizmete giren Aliağa-Menderes Banliyö Sistemi Projesi’nin kısa zamanda çok büyük gelişme gösterdiğini söyledi.

Günlük ortalama yolcu sayısının 150 bini geçtiğini, geçtiğimiz hafta ise ilk kez 160 binin üzerinde yolcu taşındığını anlatan Kocaoğlu, İZBAN seferlerin sıklaştırılması gerektiğine dikkat çekti. TCDD’nin mutlaka 12 dakikadan daha aşağı, 6 ya da 4 dakikada bir çekerlerin çalışabileceği bir sistemi oturtması gerektiğini söyleyen Aziz Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu konuda Demiryolcu arkadaşların banliyöye ağırlık vermelerini, bu sistemi kabullenmelerini rica ediyorum. Ulaşımın ağırlığının banliyöye ayrılması çok büyük önem taşımaktadır. Bu sisteme çekerlerle beraber ayrılan para 1 milyar doları geçmektedir. Bunun geriye dönmesi gerekir. İstanbul’dan takviye çekerlerin gelişinin hızlandırılması ve sefer sıklığının 12 dakikanın altına inmesi bizim 2-3 ay içinde günde 300 bin yolcuya ulaşmamızı sağlayacaktır. Çekerlerin maliyetlerinin faizleriyle birlikte ödenebilmesi için sistemdeki yolcu sayısının günlük 300 bine çıkması zorunluluk haline gelmiştir.”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ise İZBAN Projesi ile birlikte büyük şehirlerin ihtiyacı olan toplu taşımalara örnek oluşturacak bir projenin yaşama geçirildiğini belirterek, “Başından beri gerçekleştirilmesi için uyumlu bir çalışma gösteren İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD Genel Müdürlüğü’ne İzmirliler adına teşekkür ediyorum” dedi. Banliyö tren sisteminin geldiği bu noktada durmayacağını söyleyen Yıldırım, ilk günden beri hedeflenen 550 bin yolcu sayısına ulaşmak için seferlerin sıklaştırılması ve alınan çekerler tamamlanana kadar geçici takviye çekerler getirilmesi konusunda çalışma yapılacağını dile getirdi.

Bakan Yıldırım, trenlerin üretiminde yüzde 25’le başlayacak yerli katkı miktarının artarak süreceğini, son parti tren setlerinin gövde dahil tamamının Türkiye’de üretileceğini söyledi. Hyundai Rotem yöneticisi Min-Ho Lee, İZBAN için üretilecek yeni trenlerin İzmir’in simgesi olacağını öne sürdü. Güney Kore Ankara Büyükelçisi Sangkyu Lee ise düzenlenen imza töreninin iki ülke arasında işbirliği ve iyi ilişkilerin bir yansıması olduğunu belirtti.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da törende yaptığı konuşmada, her türlü teknik donanıma sahip ve yolcu güvenliği sağlayan trenlerin kent içi taşımacılığını yeni bir boyuta taşıyacağını söyledi. İZBAN Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Duman ise kısa sürede bir İzmir markası olan İZBAN’ı, artık Türkiye markası haline getirmek istediklerini söyledi.

İZBAN’ın 10 Ekim 2011 günü gerçekleştirdiği 40 adet EMU banliyö tren seti ihalesine Hyundai Rotem, CAF ve CSR Zhuzhou firmaları teklif vermiş, ihale komisyonunun yaptığı değerlendirme sonucunda en düşük teklifi 179 milyon 998 bin 812 USD (Yaklaşık 340 milyon TL) olarak veren Hyundai Rotem firması, İZBAN’ın yeni trenlerini yapmaya hak kazanmıştı.

Trenler, sözleşme imzalanmasının ardından 20. ayda üç, izleyen yedi ayda 17, sonraki yedi ayda ise 20 set olmak üzere İzmir’de olacak. Tren setlerinin İzmir’e gelmesiyle birlikte İZBAN’ın tren seti sayısı 73’e yükselecek. 40 set EMU banliyö tren ünitesinde 45 milyon USD’lik (Yaklaşık 85 milyon TL) yerli yan sanayi malzeme kullanılacak. İhale şartnamesine göre, söz konusu yaklaşık 340 milyon TL’lik bedel içinde yüzde 5 yedek parça ve ekipman gideri de yer alıyor.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments