Ana Sayfa Kent Yazıları Saadet Erciyas Turizm profesyonelleri bu yıl KOSGEB desteğinden yoksun

Turizm profesyonelleri bu yıl KOSGEB desteğinden yoksun

“Turizm profesyonellerinin buluşma noktası” Travel Turkey Fuarı’na yaklaşık 20 gün kaldı.

İzfaş tarafından düzenlenen, 8-11 Aralık 2011 tarihleri arasında Kültürpark’ta düzenlenecek fuara bu yıl 600’ün üzerinde katılımcı bekleniyor. Fuar katılımcıları arasında otel ve seyahat acentaları, kalkınma ajansları, belediyeler, otel ekipmanları üreticileri, araç kiralama ve havayolu şirketleri, sivil toplum kuruluşları yer alıyor. Hollanda fuarın partner ülkesi, Kütahya ise partner il.

Fuara katılacak onur konuğu ülke Yunanistan bu yıl en çok ilgi görecek ülkeler arasında yer alacak büyük olasılıkla. Fuar, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Hannover-Messe International İstanbul işbirliğiyle düzenleniyor.

Travel Turkey bu yıl beşinci kez turizm profesyonellerini buluşturacak İzmir’de. İngiltere’de düzenlenen yılın yurt dışındaki son fuarı World Travel Market’e katılan turizmciler, yılın yurt içindeki son fuarı Travel Turkey’e katılmak için İzmir’e gelecekler.

Turizm konusunda son aylarda daha yoğun bir hareketlilik yaşanıyor İzmir’de.

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), verdikleri destekleri her fırsatta dile getiriyorlar. İZKA ve KOSGEB yıl içinde birçok defa İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) ortaklığıyla toplantılar düzenliyor, “turizmciler birleşin, proje üretin, desteklerden yararlanın” mesajı veriyor.

Ancak ilginçtir, İzmir’de beş yıldan bu yana düzenlenen ve turizmciler için EMITT ile birlikte Türkiye’nin en prestijli iki fuarından birisi olan Travel Turkey Fuarı KOSGEB’den destek almayan bir fuar olarak “Kongreler ve Fuarlar Şehri İzmir” tarihinde farklı bir yerde duruyor.

KOSGEB’in 2011 yılında destek verdiği 277 fuar arasında “içinden turizm geçen” fuarlara bakıyorum. Siz de bakabilirsiniz: http://www.kosgeb.gov.tr

– Anfaş Hotel Equipment
22. Uluslararası Konaklama, Ağırlama, İkram Sektörü Ekipmanları ve Dekorasyonu Fuarı 2.
19-22 Ocak 2011 – Antalya- Anfaş Antalya Fuarcılık A.Ş.

– EMITT 2011,
15. Doğu Akdeniz Uuslararası Turizm ve Seyahat Fuarı
10-13 Şubat 2011 – İstanbul- CNR Fuarcılık

– Anfaş Hetex 3. Sağlık Spa&Wellnes, Talasso, Termal ve Medikal Turizm Fuarı
03-05 Mart 2011 – Antalya- Anfaş Antalya Fuarcılık A.Ş.

– İstanbul Karadeniz Turizm Fuarı
24-27 Kasım 2011 Trabzon – Tureks Fuarcılık (Yeni eklenen fuarmış)

– 2. Alanya Turizm Ticaret Fuarı
01-04 Aralık 2011 – İstanbul – Demos Fuarcılık Ltd.Şti.

2011 yılında düzenlenen ve desteklenen fuarlar arasında ne yazık ki Travel Turkey yok.

KOSGEB Kuzey Hizmetleri Müdürü Kazım Akgün’e turizm sektörü İzmir’de bu kadar hareketlenmişken ve sektördeki firmalar için destekler önem taşırken fuarın niçin bu kapsamın dışında kaldığını soruyorum. Bunun için iki neden olabileceğini söylüyor Akgün. “Ya fuar ilk defa düzenleniyordur ya da organizatör firma destek için başvuruda bulunmamıştır” diyor.

Aynı soruyu İZFAŞ Genel Müdür Yardımcısı Ertan Koyuncu’ya yöneltiyorum. Bu yıl kendilerine de kimi acenta ve şirketlerden bu konuda talep geldiğini, ancak fuarın neden KOSGEB desteği alan fuarlar kapsamında bulunmadığını bilemediğini, geri döneceğini iletiyor.

Fuarın ortaklarından Hannover-Messe International firmasının, Travel Turkey fuarı yetkilisi ise hizmet fuarlarının geçen yıl destek kapsamına alındığını, bu yılki fuar için bir zamanlama sorunu nedeniyle destek alınamadığını belirtiyor.

“KOSGEB desteği, firmalara ne sağlıyor?” derseniz, kısaca “yol almak için gereken benzin” diyebiliriz.

KOSGEB’in genel destek programındaki, yurt içi fuar desteğinden yararlanan firmalar yaptıkları harcamaların yüzde 50’sini geri alabiliyor. Türkiye’deki işletmelerin yüzde 98’inin KOBİ (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler) niteliği taşıdığını düşünürseniz, KOSGEB desteğinin de önemini anlayabilirsiniz.

KOSGEB desteği alamayan İzmir’deki firmalar İzmir Ticaret Odası üyesi ise katıldıkları standın 9 metrekaresi için fuar desteği alabiliyor.

İngiltere’deki WTM Fuarı’na katılan turizmciler, fuarda en çok konuşulan konunun Avrupa ve Amerika’da 2012’de yaşanabilecek global kriz olduğunu dile getiriyorlar. Türkiye, dünyada turizmin parlayan yıldızı olarak lanse edilse de böyle bir kriz ortamında verilecek her türlü destek büyüklüğü ne olursa olsun her firma için son derece önemli.

Yazımızın başında da belirttik. Fuara yaklaşık 20 gün kaldı. Yani bu yıl firmalar için KOSGEB desteği açısından yapacak bir şey yok.

Umarız önümüzdeki yıl bir zamanlama hatası olmaz ve Travel Turkey için “vakitlice” destek talebinde bulunulur.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments