Ana Sayfa Kent Yazıları Saadet Erciyas Kadın girişimcilerin ürünleri gitti gidiyor!

Kadın girişimcilerin ürünleri gitti gidiyor!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) iki yıl önce gerçekleştirdiği Girişimci Kadınlar İçin Ücretsiz Fuar Desteği projesinin ardından, en etkin projelerden biri daha çok yakında yaşama geçiyor. TOBB İzmir İl Kadın Girişimciler Kurulu’nun imzası var bu sefer projenin altında. Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ile ortaklaşa olarak gerçekleştirilecek e-ticaret projesiyle kadınların ürünleri internet üzerinden pazarlanacak.

TOBB İzmir il Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Seza Yorulmaz, projeyi kadınları evden çıkartarak iş sahibi yapmayı kafasına koyan ve iki yıldır Girişimci Kadınlar Projesini istikrarlı bir şekilde sürdüren EBSO Meclis Üyesi Berkay Eskinazi ile birlikte yürütüyor.

Ocak ayında EBSO’da gerçekleştirilen Kadın Girişimciler Çalıştayı’nda gerçekleştirilmesine karar verilen e-ticaret projesi İzmir’in yanı sıra Aydın, Manisa, Çanakkale, Balıkesir, Afyon, Uşak ve Muğla’da da yaşama geçecek. İlk aşamada sitede 80 ürün yer alacak.

Seza Yorulmaz ve Berkay Eskinazi geçtiğimiz hafta EBSO’da üretici kadınlara yönelik bir toplantı yaparak Ağustos ayında bu projeyi başlatmayı planladıklarını duyurdu.

Projeye ürünlerinin fotoğraflarıyla başvuran ve başvuruları kabul edilen kadınlar bu sefer, ürünleriyle birlikte gelmişlerdi toplantıya. Kimi mutfak önlüklerini, kimi organik bez bebeklerini, kimisi de cam mozaikten yapılan el işi ürünlerini sundular heyecanla.

Ürünleri tek tek inceleyen Seza Yorulmaz kadınları motive ettiği toplantıda amaçlarının kendi becerileriyle bir şeyler üreten, henüz pazara açılmamış kadınlara farkındalık yaratacak bir pencere açmak olduğunu söyledi.

Proje için başvurdukları alış veriş siteleri içinde gittigidiyor.com’un en kısa sürede kendilerine dönen site olduğunu anlatan Yorulmaz, sitenin projeyi bir sosyal sorumluluk projesi gibi yöneteceğini belirtti. Günde 3 milyon kişinin tıkladığı bir pazarda açılacak dükkana konulacak ürünlerin özenli olmasını rica etti üretici kadınlardan.

“İlk etaptaki ürünler çok önemli. Sitenin bu bölümüne giren tüketici rahatça dolaşsın, beğendiği ürünü alsın ve memnun kalarak tavsiye etsin istiyoruz. Kısa sürede ürün yelpazesini çoğaltacağımıza inanıyoruz” diyen Seza Yorulmaz, kadınlara internetten satış konusunda eğitimler verileceğini de belirtti.

Bu eğitimlerde TOSYÖV’den de (Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı) destek alacaklarını söyleyen Yorulmaz, üniversiteden hocaların satış teknikleri, pazarlama konusunda kadınlara bilgi vereceğini ekledi.

Ürünlerin “İzmirli Girişimci Kadınlar, Manisalı Girişimci Kadınlar” gibi başlıklar altında sergileneceğini açıklayan Seza Yorulmaz’a göre, bu proje yaşama geçtiğinde şu an ürünleri seçilen kadınlar, diğer kadınlara da rol model olacak.

Emeğini değerinde satacak kadınlar, aldıkları siparişlerle işini genişletip belki de atölye kurabilecek ve başka kadınlara da istihdam yaratma olanağı bulacak.

TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulu’nun adını duyduğumdan beri gerçekleştirdiği en etkin projesinin başarılı olması halinde ürününü evinden pazarlayan kadınlar için dünyaya bir pencere açacağı ortada.

Siz de yenilikçi, farklı ve özgün bir ürününüz olduğunuza inanıyorsanız, bir fotoğrafını, ayrıntılı bilgisiyle birlikte benyaptim@izmirkadingirisimci.com ya da nurhan.gevrek@ebso.org.tr mail adresine gönderebilirsiniz.

Bir bakarsanız, sizin de internette dünyaya açılan bir pencereniz oluvermiş…

Yazar Saadet Erciyas’ın önceki “Kent-Yaşam” yazıları:  

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments