Ana Sayfa Kent Yazıları Arşiv Duygu Buğa Şiddet görüyorum, şikayetçiyim!

Şiddet görüyorum, şikayetçiyim!

Kadın akşam eşi tarafından dayak yedi, araya giren iki çocuk da babaları tarafından hırpalandılar. Taşındıklarından beri sesleri duyan ancak karışmak istemeyen komşulardan biri artık daha fazla dayanamadı ve 155’i arayıp adrese ekip göndermelerini istedi.

15 dakika sonra polisler geldiğinde utanan ve daha çok şiddete maruz kalmaktan korkan kadın eşinden şiddet görmediğini ve şikayetçi olmadığını söyledi. Ne kendisinin ne de çocukların görünür yerlerinde herhangi bir darp izi olmadığı için de polis işlem yapamadan geri döndü.

Bu, sık karşılaşılan durumlardan biridir. Ses çıkarılmadığı sürece de şiddet artarak devam etmektedir. Peki, korkan ve utanan kadın böyle bir durumda ne yapabilir?

En uygunu kadının polise kendisinin ve çocuklarının şiddet gördüğünü söyleyerek şikayetçi olmasıdır. Ancak şikayetçi olmaktan yine de çekiniyorsa, kadın şikayetçi olmadığını ancak şiddet gördüğünü söylediği anda polis işlem yapmak zorundadır. Hatta görünür bir darp izi varsa, hiçbir şey söylemeden bu izi polise göstermesi bile işlem yapılması için yeterli olacaktır.

Ancak aile içi şiddet maalesef günümüzde hala daha “aile içi bir mesele” olarak görülmektedir, dolayısıyla kadın şikayetçi olsa bile polisin bu meseleye karışmak istemediği durumlarla sık karşılaşılmaktadır. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, aşağıdaki telefondan 7 gün 24 saat yardım isteyebilirsiniz;

Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı: 0212 656 96 96 – 0549 656 96 96

Ayrıntılı sorularınız için bana aileicisiddet@gmail.com adresine e-posta yollayabilirsiniz.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments