Ana Sayfa Kent Yazıları Saadet Erciyas Bu ülkede babalar günü kutlanmasın artık...

Bu ülkede babalar günü kutlanmasın artık…

Haberlerin ardı arkası kesilmiyor. Bu eylemleri yapanlara “baba” demek, evlatlarının üzerine titreyen gerçek babalar için ne kadar aşağılayıcı.

Ya kadınlar? Bu adamların her gece yatağına girmek zorunda kalan, onların önüne yemek koyan, yaptıklarını görüp, konuşamayan kadınlar…Nasıl bir çaresizliktir bu, inanılır gibi değil.

Hangi anne, acılarla doğurup, binbir zorlukla yetiştirdiği evladının kılına zarar gelsin ister ki?

Ülke olarak yaşadığımız travmanın göstergesi olabilir ancak bu haller… Bir kaç gündür Siirt’ten, Edirne’den gelen haberler akıl sınırlarını zorlayan türden…

Geçtiğimiz günlerde bir yaşına giren kız çocuğunun, internetteki sitesine kısa kollu, mayolu fotoğraflarının konulmasını istemeyen genç arkadaşımızı, “Abartıyorsun” diye sakinleştirmeye çalışıyorduk. Şimdi “Haklıymış” demeden edemiyorum.

Sanki Pandora’nın kutusu açıldı ve toplumumuzun içindeki tüm pislikler, kötülükler ortaya çıkıverdi.

Eğer evlerimizin içinde yaşanıyorsa bu pislikler, bu korkunç olaylar, Yatılı Bölge İlköğretim Okulları’nda (YİBO), ıslahevlerinde, yurtlarda neler yaşanmaz ki…

Bir baba, kendi evinde, öz evladına kıyıyorsa, o soğuk, herkesin kendi iç dünyasına kapanıverdiği ıssız okul koridorlarında, yatakhanelerde o küçücük bedenleri kim koruyabilir bu her yanı pisliğe batmış insanların şerlerinden?..

Aileden sorumlu devlet bakanının ne önlem alacağını göreceğiz. Yüreğim umutsuz, alacakları önlemler konusunda…

Ancak Meclis’te birbirini kollayan vekiller, bir dakikalığına ara verip, ortak bir konuda anlaşabilirler mi acaba? Kendini gerçekten “baba” hisseden, birkaç yürekli adam var mıdır gündem dışı konuşma için izin isteyecek kürsüde?..

Bu rezilliğe son vermek için önerge verecek, konuyu Meclis gündemine taşıyacak, kürsüde konuşacak…

Ve en önemlisi… Bu ülkenin kadınlarından, çocuklarından ve babalarından özür dileyecek…

Onları daha çok koruyacak adımlar atacak.

“Mahkemelerde konunun bir yıl beklemeden karara bağlanması için süreci hızlandıracak yasaları çıkartalım beyler, geleceğimiz elimizden kayıyor” diyecek…

Var mıdır birileri?.. Örneğin kız babaları…

Eğer bu ülkenin çoğunluğunu erkeklerin oluşturduğu Meclis’teki temsilciler bu duruma “dur” demezse, kanımca yapılacak tek bir şey var biz kadınlarca, kız çocuklarınca..

“Bu ülkede babalar günü kutlanmasın” diye bir kampanya başlatmak…

Çünkü ben mezardaki can babamın kemikleri, bu insan müsveddeleri yüzünden sızlamasın istiyorum!
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments