Ana Sayfa Kent Yazıları Arşiv Sabriye Mercan Bolulu “Eller havaya” halkla ilişkileri!

“Eller havaya” halkla ilişkileri!

Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun olalı tam 20 yıl oldu. Bu zaman içerisinde kimi zaman gazetecilik kimi zaman halkla ilişkiler yaptım.

Biz halkla ilişkiler eğitimi almaya başladığımız yıllarda bu meslek dalı yeni yeni tanınmaya başlamıştı Türkiye’de. Daha çok mankenlerin yaptığı bir işti! Zamanla bu bakış açısı değişti, gelişti, sosyal bir bilim dalı olarak hak ettiği yeri almaya başladı.

“Nedir halkla ilişkiler?” sorusuna pek çok yanıt verilebilir:

* Halkla ilişkiler, halklı belirli bir tutumu kabule ya da belirli bir uygulama yolunu izlemeye inandırma sanatıdır.

* Halkla ilişkiler, bir işletme ya da bir özel/kamusal kuruluş yönetiminin, uygun, düzenli ve denetimli iletişim araçlarına başvurarak, kendileriyle karşılıklı yarar, güven, anlayış ve sempati sağlayacak sürekli bağlar kurmak amacıyla ilişki kurduğu ya da kurmak zorunda olduğu kitleleri tanıma ve onlara yaklaşma isteğidir.

* Amerikan dergisi “Public Relation News”e göre; yöneticiliğin, halkın davranışlarını değerlendiren, kişinin ya da kuruluşun güttüğü politika ve eylemleri kamu yararı ile bağdaştıran ve halkın anlayış ve desteğini kazanacak bir iş programı düzenleyip uygulayan yanıdır.

Daha pek çok tanım yapılabilir halkla ilişkiler için. Pek çok önemli görev üstlenir kurum ya da kuruluş adına.

“Nereden çıktı bütün bu akademik bilgiler?” derseniz, öğrencilik günlerimi anımsamak değil niyetim. Asıl amacım halkla ilişkilerin ne olduğunu değil, ne olmadığını gündeme getirmek.

Halkla ilişkilerin ne olduğu tartışıladursun ama şunu kesinlikle biliyorum ki; halkla ilişkiler, daha birkaç saat önce askerlerin şehit düşmüşken “Haydi eller havaya, yaşasın Zafer Bayramı!” demek olamaz!

Bu kadar zor mudur bu organizasyonu iptal etmek ya da ertelemek?

Amacım hamaset yapmak değil; elleri havaya kaldıranlar da bu memleketin insanı, o ayrı, ama en azından mesleğim adına utanç duyduğumu paylaşmadan da edemedim!

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ndeki meslektaşımın gösterdiği yaklaşımı İzmir’deki bazı meslektaşlarımın da göstermesini çok isterdim.

Tek sorumlu meslektaşım değil belki; ona bu konuda düşüncesini sormayan ya da dikkate almayan yöneticileri de olabilir ama düşüncesi sorulmuyorsa orda ne iş yapıyor diye merak ederim bu sefer de…
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments