Baykal da kararsız

İzmir’de bir kez daha Deniz Baykal esti geçti. MYK Üyesi İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam’ın yaptırdığı okul açılışını gerçekleştiren Baykal, İzmirli aday adayları ve partililer ile buluştu. (!)
Aslında açıklanan programa göre; Baykal İzmirli ile buluşacak, örgütten ayrılarak otobüse binecek, taksi ile İzmir’i dolaşacak ve adaylık için halkın sesini dinleyecekti.
Baykal; Bayraklı’da Sevgi Yolu yürüyüşünde, Yamanlar’da kahve toplantısında, Gaziemir’de çay bahçesinde İzmirli ile konuşabilme fırsatı buldu.
Ne kadar bilgilendi derseniz; bana göre hiç.
Kısacası beklenen olmadı.
Olmasını da beklemiyordum açıkçası.
Mesela, henüz ilçe olacağı netleşmeyen Bayraklı’da bir aday adayının Baykal’a yaklaşımını gözlemledim. Yürüyüş nerdeyse aday adayı propagandasına dönüştü. Bu tür bir propagandaya sıcak bakmadığı Baykal’ın yüz ifadesinden net bir şekilde anlaşılıyordu.
Demek ki, Baykal’ın adaylıklara bakışı farklı. Belediye başkanı olmak isteyen aday adaylarımızın seçim büroları açmaları, kahve toplantıları yapmalarının hiç anlamı yok.
Neden derseniz; yerel seçimlere beş ay gibi kısa bir süre kaldı. Baykal’dan ışık bekleyen gerek Büyükşehir, gerekse ilçe aday adaylarının sabırsızlığına hak vermemek de elde değil belki.
Ancak Baykal’ın son ziyaretini yakından takip eden bir gazeteci olarak benim gözlemim şu; Baykal öncelikle İzmir’de kendi isminin güçlü olmasını istiyor. Bu gücü yakaladığını görmeden kimse Baykal’dan isim açıklamasını beklemesin.
Neden mi?
Şu an İzmir’de bir isim açıkladığını düşünelim; örgüt içinde çıkabilecek çatlak seslerin, hatta bölünmelerin olabileceğini, CHP’nin bundan büyük yara alacağını Baykal görmüyor mu?
Tabii ki görüyor.
Bu yüzden de net bir ışık vermiyor. Hatta uzun süre de vermeyecek gibi görünüyor. Deniz Bey bekleyecek, tek vücut CHP örgüt yapısını ve Baykal isminin İzmir’de güçlendiğini hissettiği an bir isim açıklayacak.
Belki açıklayacağı isim şu anda beklentilerin aksine, Kocaoğlu, Susam, Tartan gibi adı geçen adayların hiç birisi de olmayacak.
Belki de Baykal kimsenin beklemediği bir sürpriz bir aday açıklayacak.
Mesela Mardin doğumlu eski İzmir Valisi Kemal Nehrazoğlu gibi.
Ya da, İzmir’i çok yakından tanıyan İzmir’in benimsediği çok sevilen bir isim gibi.
Görünen şu ki; hep beraber uzun süre bekleyeceğiz.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments