Ana Sayfa Kent Yazıları Saadet Erciyas Uçan Süpürge'yle İzmir

Uçan Süpürge’yle İzmir

Bir kadın sivil toplum kuruluşu olan Uçan Süpürge bu hafta içinde İzmir’de bir çalışma gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Kuruluş, “İlk Adım Projesi” olarak tanımlanan bu çalışmayla “kamu ve kadın sivil toplum kuruluşları arasındaki diyaloğu güçlendirmeyi ve kamuda kadının insan hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği alanında duyarlılık yaratmayı” amaçlıyor.

Her projenin bitiminde, yeni bir projenin başlangıcı için veriler elde ettiklerini ve bu doğrultuda kadınlara yönelik çalışmalar hazırladıklarını belirten Uçan Süpürge yetkilileri, İlk Adım Projesi’ni de “Köprüler Kuruyoruz Projesi”nin bitiminde gerçekleştirmeye karar vermiş.

Uçan Süpürgeciler, 2003 yılında başlattıkları Köprüler Kuruyoruz Projesi’yle Türkiye’nin dört bir yanındaki kadınlarla buluşup gelip söyleşiler düzenlemişti. 2005 yılında biten ve birkaç etaptan oluşan proje süresince, kadınların yaşadıkları coğrafyaya ilişkin sorunlarını, öykülerini dinleyen Uçan Süpürgeciler bu arada yerel yöneticilerle bir araya getirdikleri kadınların sorunlarını yetkililere aktarmaları için ortam da yaratmışlar.

İşte bu aşamada İlk Adım Projesi’nin ana teması da ortaya çıkmış. Köprüler Kuruyoruz Projesi sırasında kadınların ve sivil toplum örgütlerinin, kamu ile kurulan ilişkide iletişimsizlikler yaşadığı saptanmış.

Uçan Süpürge, bu iletişimsizliği gidermek amacıyla 81 ilde İlk Adım Projesi’ni başlatmış. İlk etaba sekiz ilde başlayan Uçan Süpürgeciler, projenin ikinci etabında yollarını Kars, Malatya, Mersin, Muğla ve İzmir’den geçirmeyi planlamış.

11-12 Haziran tarihlerinde İzmir’de Uçan Süpürgecilerin düzenleyeceği çalışmada Belediye, Valilik, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, İl İnsan Hakları Kurulu temsilcileri, Emniyet İl Müdürlüğü, yerel medya ve kadın örgütlerinin temsilcileri yer alacak.

Uçan Süpürge’nin Şubat ayında Ankara’da düzenlenen toplantısında “İzmir’in Kadın Dostu Kent Sertifikası” alması için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten kent yöneticileri bu toplantıda kadınlar adına ne kadar yol aldıklarını anlatma fırsatı da yakalayacaklar.

İzmir’li yöneticilerin, Uçan Süpürge’nin bir hayli donanımlı ve “fikri takip” konusunda son derece duyarlıi ekibinin sorularına vereceği yanıtları paylaşmak dileğiyle.

…..

Not : Kent Yaşam Haber -bilgi sitemizde yer alan haftalık yazılarım son dört yıldan bu yana Akşam Gazetesi’nin Ege ekinde de yayımlanıyordu.Yazılarım bundan böyle yanlızca İzmir’in haber bilgi sitesi Kent Yaşam’da yer alacak. Değerli okurlarımıza saygıyla bildiririm.
Önceki İçerikLogo
Sonraki İçerikKordonboyu araç trafiğine kapanıyor
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments