Yılın annesi kim?

Pazar günü anneler günü.

Gazetelerde belediyelerin, kulüplerin, şirketlerin, okulların, birliklerin “Yılın annesi” seçim haberleri var. Her yerde ciddi bir “yılın annesi seçme” ve ödül verme yarışı.

Uşak’ın Eşme ilçesinde oturan 62 yaşındaki görme özürlü Ümmü Balyemez, sabırla dokuduğu yüzlerce kilimle iki çocuğunu büyütüp yaşamını sürdürüyor. Azmi ve sabrı ona belediyenin verdiği “yılın annesi” ödülünü getiriyor.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Candeğer Yılmaz ise, Hasvak İzmir Şubesi ve Damlacık Lions Kulübü tarafından yılın” örnek annesi” seçiliyor. İyi bir hekim, iyi bir anne ve iyi bir öğretim üyesi olduğu öngörüsüyle.

Nefise Uysal’ın ise yılın annesi seçilme nedeni Şehit Uzman Çavuş Mustafa Uysal’ın annesi olması.

Bir, yılın annesi haberi de Ege Koop’tan.Türk Anneler Derneği ile birlikte yılın annesini seçen Ege Koop, bu ödülü 72 yaşındaki Naime Durdu’ya vermiş. Balıkçı oğlunu kaybettikten sonra 3 torununa pazarda ot satarak, zeytin toplayarak bakan Naime Durdu’nun yanısıra bir de yurt genelinde “yılın annesi” için bir aday göstermiş Türk Anneler Derneği. İzmirli şehit astsubay eşi ve bir çocuk annesi 56 yaşındaki Ayten Sarıca, bakalım yılın annesi seçilebilecek mi yurt genelinde.

İlginç bir rastlantıdır ki, gazetelerde yılın annesi haberlerinin yayımlandığı şu sıralarda, geçmiş yıllarda “yılın annesi” seçilen bir kadının haberi ise herkesin ama en çok da annelerin içini burkuyor.

1994 yılında tecavüz edilen bir kız çocuğunu evlat edindiği için “yılın annesi” seçilen kadın, bugün kendi kızına fuhuş yaptırmak istediği gerekçesiyle ihbar ediliyor ve haber oluyordu gazetelerde.

Haberleri arka arkaya sıralayınca gazetelerin yılın annesi seçilen kadınlarla ilgili bir yazı disizi bile çıkarabileceğini düşünüyor insan. Biraz araştırma yapılsa belki “yılın annesi” seçildiği halde yaşamını huzurevinde sürdürmek zorunda kalan annelerin hazin öyküsüne bile rastlanabilir.

Böyle önemli bir değerin bile bir yarışma formatında topluma sunulması ne kadar da rahatsız edici. Evladını şehit verdiği için yılın annesi seçilmek ise bir kat daha acıtıyor insanın içini.

Ben evladını insan sevgisiyle, hoşgörüyle, sevecenlikle büyüten her annenin, yılın annesi olduğuna inananlardanım.

Ve beni sevgisiyle büyütüp, kucaklayan, dualarıyla sarmalayan, hoşgörüsü ve anlayışıyla yetiştiren, annemin de anneler gününü kutluyorum.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments