Ana Sayfa Kent Yazıları Saadet Erciyas İzmir, fakirlerini unutmasın

İzmir, fakirlerini unutmasın

Önümüzdeki hafta bugün, Kurban Bayramı’nın ilk gününü kutlayacağız.

Televizyonlarda, gazetelerde kurban bağışları için yardım kuruluşlarının ilanları yayınlanmaya başladı epeydir. Ünlü sanatçılar, bu kurumlara bağış için ekranlardan destek istiyorlar.

Sıklıkla yayınlanan bu reklamların aksine, İzmir’de sessiz sedasız, kentini seven, çağdaş, inançlı ama laik insanların gönülden bağlı olduğu bir kurum var ki; 60 yıldır reklam yapmadan, kendi kentlisinin “dilenmeyen fakirine” desteğiyle ayakta inatla.

İzmir İl Fakirlerine Yardım Derneği’nden söz ediyorum. Nice çocuğu okutmuş, yiyecek bir lokma ekmeğe muhtaç nice yaşlıya, yoksula el uzatmış İzmirlinin kendi derneği, bugün daha çok İzmirli’nin desteğini bekliyor.

Bir çok yardım kuruluşunun, görünenin aksine, farklı kurum ya da vakıflarla ilişkili olduğu ortadayken, hiç bir cemaate ya da grubu bağlı olmadan, “dilenmeyen fakire yardım” ilkesiyle 300’ü aşkın “gerçek fakire” her ay düzenli olarak yardım eden kuruluş, İzmirli’nin desteğini hak ediyor.

“Geçtiğimiz yıl Kurban Bayramı’nda 5 bin ton et, 1.5 ton sucuk dağıttık. Hem de öyle bir iki kilo değil, kemik yağ değil; gerçek et. Bu yıl kurban dağıtacağımız vatandaş sayısı 2 bini bulur” diyor Dernek Başkanı Sancak Maruflu.

Kurucusu rahmetli Mazhar Zorlu’dan sonra bayrağı devralan Sancar Maruflu, derneğin bugün 45 üniversite öğrencisine burs verdiğini, bu sayının önümüzdeki yıl en az 60’a çıkmasını hedeflediklerini söylüyor. Türkiye’de seçilmiş 5 pilot yardım derneğinden birisi olmayı başarmış bir dernek olduklarını vurgulayan Maruflu, “Burada her şey açık, şeffaf. Bağışçılarımız bağışlarının nereye gittiğini açıkça görebilir” diyor.

İzmir İl Fakirlerine Yardım Derneği’nde vitrindeki insan Sancar Maruflu’nun yanı sıra bir çok İzmir’li bayan da gönülle çalışıyor. Kimi emekli, kimi çalışan bu gizli kahramanlar, ihtiyaç sahibi olduğunu belirten insanların evini, muhtarları ziyaret ediyor. Basında okuduğumuz, zengin ama yeşil kartlı “sözde ihtiyaç sahibi” insanların yardım alması bu titiz çalışmayla engellenmiş oluyor.

Sayısı her geçen gün daha da artan ihtiyaç sahibi bu insanlar içinde, kimi zaman bilet parasını bulmakta zorlananlar bile olduğunu söyleyen Maruflu, “Kimseyi mağdur etmeden sorunların çözümünü üretiyoruz. Bu yüzden her türlü bağışa açığız” diyor.

İzmirliler’in “dilenmeyen gerçek yoksula” ulaşmayı başarmış, bu çağdaş ve laik derneğine desteğini arttırarak sürdürmesini dileyelim. Sayıları her geçen gün artan, bağlantıları süpheli dernekler yerine, şeffaf, çağdaş bir kurum aracılığıyla ihtiyaç sahibi kentlimize el uzatmak bugünlerde hepimizin görevi.

Bu yıl kurban bağış ücretlerini 220 YTL. olarak açıklayan İzmir İl Fakirlerine Yardım Derneği’ne ulaşmak için 464 35 75 – 421 88 72 nolu telefonları arayabilirsiniz.

Kimsesiz, yoksul, aç ve terk edilmişlere, hastalara, engellilere destek vermek için aracılık eden, 60 yıllık geçmişe sahip bu saygın kuruluşa İzmirlilerin yürekten katkılı olacağına inancım tam.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments