Uçan Süpürge

Kadınlar arası bir iletişim merkezi olarak da tanınan, ülkemizin en yaygın kadın sivil toplum örgütlerinden Uçan Süpürge, önceki gün, hazırlıklarını sürdürdüğü yeni televizyon programı “Kadın 2007″nin tanıtımı için yerel basın kuruluşlarına yönelik bir toplantı düzenledi.

Uçan Süpürge, kurulduğu 1996 yılınan bu yana kadınların sesini daha geniş kitlelere duyurabilmek amacıyla yerel kadın muhabirleri aracılığıyla radyo – televizyon programları da düzenliyor.

Kadın 2007 televizyon programı projesinin resmi ortağı, yerel ve bölgesel televizyonlar. Kuruluşun projesi Avrupa Komisyonu Türkiye delegasyonunun Demokrasi ve İnsan Haklarının Güçlendirilmesi Proje Programı tarafından da destek görüyor. Projenin amacı, kadının insan hakları ve toplumsal cinsiyet eşitlği bilincini yerel medyada yaygınlaştırmak.

İzmir’de güçlü bir yerel medya olduğunu bilen Uçan Süpürge yöneticileri 2008’de yayımına başlanacak bu program için fikir alışverişinde bulunmak üzere geldikleri İzmir’de, kadınlara yönelik çalışmaların her dönem çok iyi sonuçlar verdiğini dile getirdiler.

TRT1’de yayımlanan programlardan tanıdığımız Uçan Süpürge’nin İzmir’deki ilk kadın yerel muhabirlerinden Fergül Yücel’in de bulunduğu toplantıya İzmir medyasında çoğunlukta olduğunu düşündüğüm kadın muhabirlerin katılımı oldukça azdı.

Oysa medya ile yoğun çalışma içinde olan kuruluşun toplantısında, kadın muhabirlerin sorunları da tartışıldı, onların çalışma ortamlarında yaşadığı sıkıntılar da.

Erkek egemenliğindeki medya yönetimlerinin yaptığı haber toplantılarında kadın muhabirlerin fikirlerini kabul ettirmede yaşadığı sıkıntılar dile getirildi. Reklam departmanlarında çalışan kadın elemanların konumları tartışıldı. Medyada kadın programlarının, haberlerinin genelde sağlık, makyaj, güzellik odaklı olduğuna dikkat çekildi.

Toplantıda, kadının üretkenliğini, başarılarını, yapıcı fikirlerini öne çıkartacak programların, haberlerin daha çok yer alması için çalışmalar yapılması gerektiği fikrinde görüş birliğine varıldı. Kadınların ya arka sayfa güzeli ya da üçüncü sayfa haberi olduğuna, manşete çıkma içinse bir namus cinayetine ya da kazaya kurban gitmesi gerekitği dile getirildi.

Televizyonlarda kadın sorunlarını tartışıyormuş gibi yapılan programların, aslında kadınların özel yaşantılarına saldırıya dönüşen dedikodu programları olduğu, RTÜK’ün kayıtsız kalmaması için harekete geçmesi istendi bir kez daha.

Temel amacı kadın örgütleri arasında dayanışmayı, iletişimi, işbirliğini arttırmak, deneyimlerini genç kuşaklara aktarmak olan Uçan Süpürge’nin Kadın 2007 televizyon programı kadınların insan haklarını konu alan bir içerikle İzmir dahil 13 ilde düzenlenecek.

Toplantı sonrası yolda karşılaştığım bir kuruluşun halkla ilişkiler sorumlusu arkadaşım, “İyi de bu toplantılar bir işe yarıyor mu? Kadınlar için birşeyler yapabiliyor mu?” diye sorunca yadırgadım. Yanlızca Uçan Süpürge’nin değil, tüm medya kuruluşlarının kadınlar için yapılan çalışmalara daha çok yer vermesi, daha çok rogram yapması gerekitğine olan inancım birkez daha arttı.

Uçan Süpürge’nin ülkemiz kadınlarına ilişkin yüzlerce haberinin ve çalışmanın yer aldığı internet sitesinin adresi, www.ucansupurge.org.

Bu kuruluşu katalog sistemiyle güzellik ürünleri satan firmalardan birisi sanan kimi kadın arkadaşların bilgi edinmesi için “kaygıyla” duyurulur…
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments