Ana Sayfa Kent Yazıları Saadet Erciyas DÖSİM'i biliyor musunuz?

DÖSİM’i biliyor musunuz?

İzmir’de uluslararası sermayeli otellerin yapımı hızla ilerliyor. Bir kaç aya kalmadan Cumhuriyet Meydanı’ndaki iki büyük otel, kentimize gelen konukların “İzmir’deki evi” olma iddiasıyla lüks ve konfor dolu kapılarını açacak.

“İzmir’e zengin turist geliyor mu ki, bu oteller kentin turisT kalitesini arttırır mı acaba?” diyenler bir yana, İzmir İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün Ağustos 2007 verilerine göre kentimize gelen turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artış göstermiş.

Deniz yoluyla gelen turist sayısı yüzde 65, havayoluyla gelen turist sayısında yüzde 14 artış var.

Bu dönemde kente Dikili, Alsancak ve Çeşme limanlarından deniz yoluyla gelen turist sayısı 59 bine yakın, havayoluyla gelen ise 109 bin dolayında. “Sezon bitti” dediğimiz dönemde 200 bini aşkın turist gelip geçmiş İzmir’den.

İzmir’de turist gördüğümüz yerler genelde bellidir. Kemeraltı, Kızlarağası Hanı, Konak Meydanı, Alsancak, Cumhuriyet Meydanı gibi merkezi yerler. Kentin bu en merkezi yerinde bırakın turistin, İzmir’de yaşayanların bile gelip geçerken görmediği bir yerden söz etmek istiyorum. Kültür Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Mağazası : DÖSİM.

Kentin merkezinde Cumhuriyet Meydanı’nda, Postane’nin yanında yer alan DÖSİM, sessiz sedasız Türkiye’nin değerlerini tanıtmaya çalışıyor. DÖSİM’in el sanatları ürünlerinin son derece uygun fiyatlarla yer aldığı mağazasında, Türkiye coğrafyasında yaşayan hünerli ellerin ürettiği birbirinden değerli ve zarif ürünler yer alıyor.

Gümüş telkari ürünler, Trabzon, Buldan dokumaları, iğne oyaları, ebru tablolar ve fularlar, el oyması sandıklar, bastonlar, en zarif el işi cam vazolar, bardaklar, Yıldız porselen vazolar, bakır kaplar, heybeler, kilimler, seramik tabletler, gümüş takılar…

En son gititğimde Ramazan’dan Ramazan’a gündemimize gelen Hacivat ile Karagöz’ün dana derisinden yapılmış figürlerinden birisini aldım bir genç kardeşimize. Kemeraltı’ndaki fiyatının çok çok altında bir bedele satın aldığım ürünü güzelce ambalaj yapıp, üzerinde bu dünyaca ünlü gölge oyunun tüm karakterlerinin basılı olduğu bir poşete koyup verdiler.

Poşete bu karakterleri basmanın ne kadar hoş olduğunu satıcıyla paylaştığımda, “Keşke daha çok kişiye ulaşabilsek, o kadar az kişi biliyor ki burada böyle güzel bir mağaza olduğunu…” dedi üzüntüyle. Çevrede hizmete açılacak otellere gelecek turistleri dört gözle bekleyenlerden birisi de DÖSİM çalışanları. Şimidilik yerli turistle idare eden mağaza çalışanlarının umudu, otele gelecek yabancı turistte.

DÖSİM’in Cumhuriyet Meydanı ve Adnan Menderes Havaalanı’ndaki geleneksel el sanatları ürünlerinin satıldığı mağazasının yanında bir de kitap satış mağazası bulunuyor. Kültür Bakanlığı tarafından, son derece kaliteli ve enfes resimlerle bezeli olarak basılan kitapları, bu mağazalarda herkese yüzde 25 indirimli satılıyor. 6 bin çeşide yakın kitap bulunduğunu öğrendiğimiz Kültürpark Tarih Sanat Müzesi içindeki mağaza pazar hariç haftanın her günü mesai saatlerinde açık. “Bilgi dağarcığını geliştirmek isteyen herkese göre binlerce birbirinden güzel kaliteli eserler var burada. Osmanlı kostümlerinden, hat sanatına, tarih kitaplarından çocuk kitaplarına meraklısına bir hazine burası” diyor mağaza sorumlusu Şaziye Atacan.

Ülke kültürümüzün en güzel eserlerini topluca görebildiğimiz böylesi yerlerin tanıtımının yapılmaması, adının yeterince duyulmaması üzüntü verici. Bu arada bu güzel eserlerin yer aldığı mağazada İzmir Ticaret Odası tarafından yaptırılan, son derece sıradan, düz beyaz seramik yüzeylere basılmış siyah beyaz İzmir fotoğraflarının ne kadar zayıf kaldığını söylemeden edemeyeceğim. “Bu mağazada İzmir’i anlatan ne var?” dediğinizde, bu ürünlerle karşılaşmak hayal kırıklığı yaratıyor doğrusu.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments