Ana Sayfa Kent Yazıları Saadet Erciyas 17 Ağustos ve mahalle afet gönüllüleri

17 Ağustos ve mahalle afet gönüllüleri

Bizler televizyondan izledik tüm olan bitenleri. Oysa 17 Ağustos 1999 gecesi Gölcük’te yaşanan felaketten sağ çıkmayı başarabilenlerin anıları dün gibi taze.

Yan binamızda oturan çift, tatillerini bir gün daha uzattıkları için hayatta kalma şansını yakalamışlar. Ancak tüm varlıklarını ve sevdikleri komşularını yitirmenin üzüntüsüyle biri şeker, diğeri kalp hastası olmuş.

Satış temsilcisi Şenay Sağlam ise, 1999 yılında, İzmir’deki ailesinin yanında yaptığı tatilden 17 Ağustos’ta evine dönünce, iki çocuğuyla uykuda yakalanmış depreme. Oturduğu apartmanın zemin katındaki oto galerisi işyerini büyütmek için taşıyıcı kolonları kesmiş. Depremde dört katlı apartman birinci kattaki Şenay Sağlam’ın dairesinin üstüne çökmüş. İki çocuğunu yitirdiği enkazın altından, dokuz saat sonra, “mahalledeki gönüllülerin” yardımıyla kurtulmuş. Artık her şeyin değişeceği yeni bir yaşama “merhaba” demiş.

Yaşamını artık İzmir’de sürdüren Şenay Sağlam, kendisini enkazdan çıkaran komşularıyla daha sonra tanışmış. “Hiç biri profesyonel değildi. Hepsi bir insanı kurtarabilme çabasıyla koşuşturup duran mahallelilerdi” diyor. Afetten sonra her yıl Gölcük’teki anma etkinliğine katılmaya çalışan Şenay Hanım’a “Siz daha sonra ilkyardım eğitimi almayı düşündünüz mü?” diye soruyorum. “Yok, hayır!” derken, sekiz yıl önce yaşadıkları gözlerini buğulandırıyor.

Balçova Belediyesi’nin haziran ayında tamamlanan Mahalle Afet Gönüllüleri Projesi (MAG), yaşamayı asla istemesek de, başa geldiğinde Şenay Sağlam gibi pek çok insanın hayata “yeniden merhaba” demesini sağlayacak bir proje. İzmir’de ilk kez Balçova’da önce Korutürk, sonra Onur mahallelerinde uygulananan proje, birinci derecede deprem bölgesinde oturan biz İzmirliler’in duyarsız kalmaması gereken bir çalışma.

MAG, bir afet sırasında kritik ilk 72 saat içinde çevrede yaşayanların müdahale olanaklarını güçlendirmeyi amaçlıyor. Proje kapsamında kursa katılanlara profesyonel değil, ancak olay anında afetzedeye ilk ve doğru müdahaleyi yapabilecekleri temel bilgiler veriliyor.

Balçova Belediyesi’nin tüm ülkemize örnek semt evleri gibi, 5 bin çocuğa ücretsiz spor olanağı gibi, önemli sosyal projelerinden birisi MAG Projesi.

Projenin yürütücülerinden Balçova Belediyesi’nde görevli Onur Ağır, iki mahallede yaşayan terzi, bakkal, kuaför, berber gibi esnaftan ev hanımına 80 kişinin bu projede sertifika aldığını söylüyor. Bayanların daha yoğun ilgi gösterdiği 36 saatlik kurs programında afet bilinci ve hazırlık, temel arama ve kurtarma, temel ilk yardım, afet psikolojisi, temel yangın söndürme dersleri verilmiş.

Kızılay, İl Sivil Savunma Müdürlüğü, Sivil Savunma Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü, İzmir İtfaiye Daire Başkanlığı, Telsiz ve Radyo Amatörleri Konak Şube Başkanlığı’nın desteklediği çalışmalar sırasında Toros ve Bornova’da tatbikat yapılmış kursiyerlerle birlikte.

Trafik kazalarının, gazoz şişesindeki temizlik maddesini su sanıp içme vakalarının, depremlerin, kene ısırmasından ölümlerin, orman yangınlarının hiç eksik olmadığı ülkemizde keşke her ilçede bir Mahalle Afet Gönüllüleri Ofisi olabilse.

Dayanışmanın ve örgütlülüğün, insan sevgisiyle ve inançla birleştiği her çalışma takdire değer. Balçovalılar, kendilerini düşünen insancıl yöneticilere sahip oldukları için gerçekten şanslılar.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments