Ana Sayfa Kent Yazıları Saadet Erciyas Bağımsızlar da bir şeyler yapabilir...

Bağımsızlar da bir şeyler yapabilir…

Hepimizin gündemi seçim. Televizyonda borsa şöyle, dolar böyle söylemlerine karşın piyasa durmuş. Esnaf son derece sıkıntılı. Hepimiz ekmek yiyor, su içiyoruz ama ekonominin çarklarını döndürecek işler, nedense hep seçimden sonrayı bekliyor.

Önceki gün ziyaret ettiğim bir gazetenin ilan servisindeki genç bayan, “İki üç arkadaş, çay içmeye bir yerlere gidelim, rahatlayalım diyoruz. Dönüp dolaşıp seçim konuşuyoruz” diyor.

Bir kaç hafta önce yazmıştım bu köşede. Eşim İzmir 1. bölgeden bağımsız milletvekili adayı. Hatta konuyu sizlerle paylaşırken, “Biliyorum yazımın bu kısmı objektif olmayacak ama…” diye söze başlamıştım. Sürecin içinde oluşumuzdan dolayı bulunduğumuz yerde söz seçime doğrudan geliyor. Bu süreci daha önce yaşamış olanlar çok daha iyi bilir elbette. Herkes öylesine dolu ki, mutlaka bir şeyler söyleme ihtiyacında.

Bizimse en sık karşılaştığımız soru, “Bağımsızlar ne yapabilir ki?” sorusu. Milletvekili olabilmek için mutlaka bir parti üyesi olmak gerekmediğini, bağımsız bir milletvekilinin de, parti üyesi bir milletvekili gibi tüm yasal haklara sahip olduğunu, soru önergesi verip, her türlü yasama etkinliğinde görev alabildiğini çoktan unutmuş insanlarımız.

Partilerdeki anti demokratik uygulamalara tepki göstererek milletvekilliğine talip olan “bağımsız adayların” bütçeleri sınırlı. Ardında bir sivil insiyatif ya da bir gurup olmayan, tam anlamıyla “bağımsız” adayların gazetelerde haber olması, otobüs giydirip sokaklarda adını duyurması çok zor. İstanbul’da renkli çalışmalar yapan bağımsızların, İzmir’deki çalışmaları çok daha ağırbaşlı. Çünkü çoğu önce geçim, sonra seçim derdinde.

Gazetelerin objektifliğinin son derece önem taşıdığı, bazı medya kuruluşlarının sütun santimlerinin çoktan parsellendiği böylesi günlerde, kimi gazeteci arkadaşlarımızın çabaları daha da değerleniyor.

Milliyet Ege’deki Gülü-yorum köşesinde Çağlayan Bilgen’in bir çalışması dikkat çekici. Bilgen, Seçim ve Siyasi Partiler yasalarının değiştirilmesi konusunda bir taahhütname hazırlayarak İzmirli milletvekillerine bir çağrıda bulundu. Seçilebilecek sıralarda olmalarına karşın dağ tepe dolaşıp, neredeyse uçan kuşun bile kanadını – pardon, elini – sıkacak olan, parti üyesi pek çok adayın bu taahütnameyi imzalamaktan kaçınması ilginç. Kaçıranlar, Çağlayan Bilgen’in çağrısını geçen hafta beş yılı geride bırakan, İzmir’in haber bilgi sitesi www.kentyasam.com alan adlı haber sitesindeki köşesinden de okuyabilirler.

Seçim ve Siyasi Partiler Yasası’nın değiştirilmesi, dokunulmazlıkların kaldırılması için imza atan milletvekili adaylarının isimleri şöyle:
DP: Işılay Saygın, Burhan Özfatura, Necip Kalkan ve Emin Dinleten.
AKP: Nazmi Kalyoncu ve Betül Canfeza Şen.
MHP: Şenol Bal ve Erdal Sipahi.
İP: Pınar Gül, Prof.Dr. Memduh Özdemir, Sabri Yavuz Daloğlu, Mustafa Özçelik, Ali Karşılayan, Ethem Boyacı, Levent Budak, Ahmet Öngen, Bektaş Özkolaçık.
Bağımsız: Hüseyin Erciyas

Sözün özü; bizi, bizim gibi olanlar temsil etsin. Mecliste, özü sözü doğru, eline, diline, beline sahip, sadece ülkesine bağlı ve içtenlikli insanlar görmek vatandaş olarak hakkımız.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments