Ana Sayfa Kent Yazıları Saadet Erciyas Bağımsız İletişim Ortamı

Bağımsız İletişim Ortamı

Yıllarca kağıdın, mürekkebin kokusuna alışmış, tirajı, “Bir gazeteyi ortalama üç kişi okur, beş kişi inceler” diye saptayan yazılı basın emektarları için, mesleğe kurşun hurufatın dizilişini görerek başlayan, daktilodan bilgisayara geçmekte tereddüt eden basının duayenleri için bile internet vazgeçilmez bir mecra artık.

Yeni ama çok hızlı gelişip büyüyen internet medyasının mevzuattan kaynaklanan sorunları büyük. İnternet gazetecilerinin Basın Kanunu’nda tanımlı haklardan yararlanamaması en büyük sıkıntılardan biri. Meslek kuruluşları da bu konuda kayıtsız.

İnternet medyasını kurumsallaştırmak amacıyla kurulan ve merkezi İstanbul’da olan İnternet Medyası Derneği internet gazeteciliği yapan meslek üyeleri için çalışmalarını sürdürüyor.

İzmir’de bağımsız iletişim ortamında, hiç bir kurum ve kuruluşun sesi olmadan, “tam bağımsız” olarak yayınını sürdüren, eşim Hüseyin Erciyas’la birlikte yöneticisi olduğumuz Kent – Yaşam haber sitesi de İnternet Medyası Derneği’nin üyesi.

www.kentyasam.com alan adında “İzmir’in haber ve bilgi sitesi” olmak amacıyla yola çıkan Kent – Yaşam, 1 Temmuz günü beş yılı geride bıraktı. Kentimizin saygın yazarlarını, değerli meslektaşlarımızı bir araya getiren ve beş yıldır ilkeli bir şekilde, aynı çizgide yayınını sürdüren Kent – Yaşam büyüklerin yanı sıra çocuklara da göz kırpıyor bir süredir.

Gazeteci arkadaşlarımız Sabriye ve Utku Bolulu’nun kızları 8 yaşındaki Öykü, tek başına yazılarıyla, çocuksu ama duyarlı bakış açısıyla kendi yaş gurubunu temsil ediyor. Öykü, internet medyasının geleceğini oluşturan kesimin öncülerinden olacak belki de…

Kent – Yaşam, artık İzmir’in ve İzmirli’nin sitesi. Bu siteye gelen her haber, her bilgi İzmirlilere verilen bir değer aslında. Ne kadar çok haber ve bilgi, o kadar çok ilgi…

İzmir’in “bağımsız iletişim ortamı” Kent – Yaşam’da yer alan, sesini internet üzerinden dünyaya duyuran, yaşamını, kentlilerle paylaşan tüm dostlara sonsuz teşekkürler ediyorum.

Beş yılı geride bırakan Kent – Yaşam nedense hala, İzmir Valiliği’nin, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, ilçe belediyelerinin, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının basın kuruluşları ve protokol listelerinde yer alabilmiş değil. Bu konu çoğu meslektaşımız basın ve halkla ilişkiler müdürlerinin, protokol müdürlerinin “gözünden kaçmış” olsa gerek.

Bu mecraya gönül veren, kent için bir şeyler yapanlar adına, meslek kuruluşlarından beklediğimiz duyarlılığı, türlü nedenlerle “gözlerinden kaçıran” meslektaşlarımızdan da bekliyoruz. İzmir adına…
Önceki İçerikMazot 1 YTL olursa…
Sonraki İçerikDaha nice masalara…
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments