Ana Sayfa Kent Yazıları Saadet Erciyas Kime oy vereceğimi biliyorum

Kime oy vereceğimi biliyorum

Kimlerin milletvekili olabileceği, kimlerin olamayacağı 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu’nda tanımlı. 25 yaşını dolduran her Türk vatandaşı milletvekilliğine aday olabiliyor.

Ben ve yakın çevrem bugüne değin her seçimde “seçme” hakkımızı kullandık. Ancak “seçilme” hakkımızı kullanmak için hiç bir girişimimiz olmamıştı. Ama 22 Temmuz’da yapılacak seçimde ilk kez, bu durum değişti.

Seçime giren adaylar arasında yer almak, biz “sıradan” vatandaşlar için “olanaksız” denecek kadar zor bir süreç. Hele ki bir partinin üyesi değilseniz, işiniz çok daha zor.

Yıllar boyu gönül verdiği partisi için uğraşan ve Ankara’yı hedefleyen, ülkesine partisi aracılığıyla katkı koyacağını düşünen aday olmak üzere yola çıkan bir çok vatandaş gönül kırgınlığı içinde şu sıralar.

Bugüne kadar işimiz gereği pek çok kez seçim dönemi çalışmaları içinde yer aldık. Sürecin “kırgınlıklarla dolu” olduğunu gördük.

Ön seçim ya da merkez yoklaması yoluyla “aday olabilmiş” kişilerin içtenliği, kente ilişkin görüşü, yaşama bakışı, insan sevgisi, her şeyden önce ilgisi, sevgisi ve bilgisi büyük önem taşıyor.

Önce bir Türk vatandaşı olarak, sonra da doğma büyüme bir İzmirli olarak, seçimde bir partiden ya da bağımsız anlayışla aday olan herkesin önce insanı ve bu kenti sevmesi gerektiğini düşünüyorum.

Aday listeleri açıklandı. İzmir’in yerel basınının sivil toplum kuruluşlarıyla dillendirdiği “kenti bilen, bu kentte yaşayan insanları Meclis’e yollama çabaları” sonuç vermiş gibi görünüyor.

Bu arada bu seçim döneminde yaşanan ilginç bir gelişme de bağımsız adayların sayısındaki artış. İl Seçim Kurulu’na başvuran birinci bölgede 26, ikinci bölgede 17 bağımsız aday olduğu belirtiliyor.

Eşim, meslektaşım Hüseyin Erciyas da Balçova, Buca, Çeşme, Gaziemir, Güzelbahçe, Karaburun, Kemalpasa, Konak, Menderes, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Torbalı ve Urla ilçelerini kapsayan İzmir birinci seçim çevresinden bağımsız milletvekili adayı oldu.

Biliyorum; yazımın bu kısmı objektif olmayacak ama, ben değerli eşim Hüseyin Erciyas’ın “demokratik hakkını kullanma adına” ve “tam bağımsız aday olarak” girdiği bu seçim yarışında oyumun rengini belli ediyorum.

Ama şunun altını da çizmek istiyorum. 22 Temmuz’da nerede olursak olalım mutlaka ama mutlaka hepimiz sandığa gitmeli ve oy kullanmalıyız. Ülkemiz ve kentimizin geleceği için.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments