Ana Sayfa Kent Yazıları Saadet Erciyas RTE'nin öfkesi kitaplaştı...

RTE’nin öfkesi kitaplaştı…

Mesleğimiz, işimiz gereği süreli süresiz yayınlar hazırlıyoruz. Hangi kişi ya da kuruluş olduğu fark etmiyor, her seferinde aynı sancılı, heyecanlı süreç yaşanıyor. Ancak onca yayına karşın, bir arkadaşımızın, hele ki meslektaşımızın kitabı ya da çalışmasına bir parça da olsa katkı koyabiliyorsak, daha çok mutlu oluyor, seviniyoruz.

İşte bu hafta kitap raflarında yerini alan “RTE’nin Öfkesi / Ananı da Al Git ” adlı kitap bizim için ayrı bir değer taşıyor. Değerli gazeteci arkadaşımız, tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım’ın kaleminden çıkan kitap, gündemin çok sıcak, hatta kızgın olduğu şu günlerde hayli ses getireceğe benziyor. Yıldırım’ın kitabını ilk okuyan bir kaç kişi arasında olmak gerçekten çok güzel bir duygu.

Ali Ekber Yıldırım, Dünya Gazetesi’nin İzmir Temsilcisi. Uzmanlık konusu tarım. On yıldan bu yana tarım konusunda yazılar yazan, ülkemizde alanında uzman bir kaç gazeteciden biri. Yıldırım’ın bu ilk kitabı en çok ekmeğini topraktan çıkaranları ilgilendiriyor.

“RTE’nin Öfkesi / Ananı da Al Git “, Atatürk’ün “Köylü milletin efendisidir” sözüyle taban tabana zıt bir mantığın iktidarda olduğunu belgeleriyle ortaya koyuyor. Gazetelerde çıkan haberler, iktidar partisinin resmi internet sitesinde yer alan söylemler kitaba kaynaklık ediyor.

Ali Ekber Yıldırım, Güncel Yayıncılık tarafından yayımlanan kitabını tüm zorluklara rağmen çiftçilik yaparak kendisini okutan ailesine, Türkiye’nin gerçek efendisi, hakiki üretici olan köylülere ve tüm analara adadığını söylüyor…

Kitabın ilk bölümünde, yıllar içinde Türkiye’nin tarımda nereden nereye geldiği, çiftçiye bakışın nasıl değişime uğradığı ana hatlarıyla anlatılmış. İkinci bölümde Mersin’de çiftçi Mustafa Kemal Öncel ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında geçen konuşma ve sonrasındaki gelişmeler yer alıyor. Yıldırım, bu bölümde medyanın konuya bakışını, köşe yazarlarının yorumunu da belgeleriyle objektif bir şekilde aktarmış.

Bu tatsız konuşmanın ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün bir çiftçi ile konuşmasına yer verilmiş. Ali Ekber Yıldırım bunu neden yaptığını şöyle açıklamış kitabının sunuşunda: “İstedik ki, çiftçi ile nasıl konuşulur, sorunlarına nasıl dikkat çekilir, nasıl çözülür birileri tarafından örnek alınsın”…

Kitapta Recep Tayyip Erdoğan’ın basına sık sık malzeme olan konuşma üslubu, kullandığı argo veya kaba sözlerin ne anlama geldiğine ilişkin açıklamaları içeren bir de “RTE Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü” bölümü yer alıyor.

Ali Ekber Yıldırım, kitabının adını başından beri “Ananı da Al Git” koymayı düşünmüş, ancak konuyu açtığı herkes bu adı kendisine yakıştıramadığını söyleyince endişelenmiş. “Doğrusu yazarken bile zorlandığım ve telaffuz etmeye utandığım bir sözü kitap adı olarak seçmek beni de rahatsız etti. İlk kitabımın adı böyle olsun istemezdim. Fakat RTE’yi anlamak için ve bu kitabı anlatacak en iyi deyim bu olduğu için seçildiğini bilmenizi isterim” diyor ve “Ananı da al git” sözünün Başbakan Erdoğan’a ait olduğunu vurguluyor…

Arkadaşımızın kitabında da belirttiği gibi, “Mustafa Kemal Atatürk’ün “milletin efendisi” dediği köylüye “lan”, “ananı da al git” diyen bir Başbakan… Nereeeeden neeereye… “

Kitabı heyecanla okuyacağınıza ve yakınlarınızdaki tarımla uğraşan dostlarınıza acı acı gülümseyerek armağan edeceğinize eminim.
Önceki İçerikBirleşen kazanır
Sonraki İçerikEl emeği eserler sergilendi
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments