Ana Sayfa Kent Yazıları Saadet Erciyas Helal olsun İzmir sana...

Helal olsun İzmir sana…

Kentimiz için yoğun, ülkemiz için yoğun bir haftaydı geçtiğimiz hafta. “Cumhuriyet Mitingleri”nin en görkemlilerinden birisini yaşadık pazar günü. “Gelincik tarlası”nı andıran görüntüde onbinler Gündoğdu Meydanı’ndan Konak ve liman yönüne taşmıştı.

Anneler, bu çok özel günde evlatlarının ziyaretlerini kısa tutup, görev aşkıyla miting alanına gitmesine içerlemek yerine, “Elbette kızım, elbette oğlum, biz yürüyemiyoruz, siz bizim için de gideceksiniz” diyerek yüreklendirdiler evlatlarını.

Yanına “anasını da alıp” gelenler de vardı miting alanında. Ellerinde bayrak, gözlerinde yaş vardı annelerin bu duygu dolu günde.

İzmir, demokrasiye olan inancını bir şenlik havasında geçen Cumhuriyet Mitingin’de, İzmirlilere yaraşır hoş görü ve sevgiyle gösterdi. Küçük çocukların, gençlerin inançlı haykırışları hala kulaklarımızda. Uzun süre de gideceğe benzemiyor.

Sahra tuvaletleri, yanına konmuş plastik bardaklarıyla üzerinde “Su ücretsizdir” yazan damacanalar, gençlerin çocuklara gölge arayışları, bastonuyla ayakta zor duran yaşlı bir hanımın, “Biz cumhuriyet çocuğuz evladım. Burada ölsem kendimi şehit sayarım” sözleri…

www.kentyasam.com alan adlı Kent – Yaşam haber – bilgi sitesinin en küçük yazarı, sekiz yaşındaki ilköğretim öğrencisi Öykü Bolulu’nun yazısını mutlaka okumanızı öneririm. Öykü, çocuk gözüyle bambaşka bir yaklaşım getiriyor:

“Mitinglerde ne oluyor tam olarak bilemiyorum, ama televizyonda izliyorum….Silahla ateş etmemeliyiz. Büyük sorunlar çıkarmamalıyız. Yaşlı kişiler varsa onları üzmemeliyiz… Mitingde yapabileceğimiz şeyleri de söyleyeceğim şimdi. Yaşlı biri varsa ona yardım etmeliyiz. Her mitingde olduğu gibi yürümeliyiz ve bağırabiliriz: Ama bazı mitinglerde… İşte bunlar! Bunlara dikkat edersek, bizim okulun orada pazar günü yapılan miting gibi çok güzel olur. Denizden bile katıldılar. Çok güzeldi…”

Tatil ve Anneler Günü olmasına, mevsim normallerinin üzerindeki hava sıcaklığına karşın sabahın erken saatlerinde yola çıkan, miting alanını ve çevresini gelincik tarlasına çeviren tüm İzmirliler, bayrağı 19 Mayıs’ta yapılacak Samsun mitingine başarıyla taşıdı…19 Mayıs, dalga dalga tüm yurdu saran bu coşkuyu gençlere aktarmak, Cumhuriyet’in gerçek sahibinin, Türk Gençliği olduğunu iyice hissettirmek için de harika bir fırsat. Tören alanlarında gençleri yalnız bırakmamak, ellerimizde bayraklarla kentimizde düzenlenecek törenlere de aynı coşkuyla katılma zamanı şimdi.

Kadın – erkek, genç – yaşlı onbinlerce yurttaşın oluşturduğu görüntü, yarattığı hava uzun zaman akıllardan gitmeyecek. Miting sırasında taşınan döviz ve pankartlarda yazılanlar, hep bir ağızdan haykırılan sloganlar ve özellikle gençlerin seslendirdiği, yaratıcı, esprili sloganlar da kulaklaımızda… İzmir İzmir olalı böyle miting görmemiştir sanırım…

Söylenecek bir tek söz var: Helal olsun İzmir sana…
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments