EMD’den çifte uyarı

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) 10 yıla yakın bir uyku döneminden sonra geçtiğimiz aylarda yeniden aktif hale geldi. Dünya Gazetesi’nden arkadaşımız Sinan Doğan’ın girişimleriyle oluşturulan geçici yönetim kurulu, yapılan seçimli genel kurulla yeni yönetimin oluşmasına ön ayak oldu. İki listeli seçimde yine bir Dünyalı (!) arkadaşımız Sedat Alp’in liderliğindeki yönetim göreve getirildi.
Mesleki dayanışmanın yanı sıra ekonomi muhabirlerinin saygınlığını da hedefleyen dernek, ayağının tozuyla iki büyük meslek örgütünün yöneticilerine yönelik muhtıra kıvamında uyarı mektupları kaleme aldı.
Bunlardan bir tanesi, çok tepe bir yöneticiye yönelikti ve altına sadece Başkan Sedat Alp imza atabilmişti. Kent-Yaşam’ın köşe yazarlarından Macit Sefiloğlu konuya ilişkin yazının tamamını köşesinde yayınladı. Bir bayan ekonomi muhabirine karşı İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ın sarf ettiği özensiz ve incitici sözler nedeniyle bir haftadır nasıl bir tepki konması gerektiğini tartışan EMD yönetimi, sonunda özür dilenmesini isteyen bir mektubu Ekrem Demirtaş’a ulaştırdı.
EMD Yönetimi’nin diğer muhatabı ise Ege Bölgesi Sanayi Odası Elektronik Meslek Grubu Başkanı Meclis Üyesi Sayıl Dinçsoy oldu. Bakanlı bir toplantıda fotoğraf ve kamera görüntüsü çeken gazetecilere yönelik yaptığı çıkış nedeniyle eleştirilen Dinçsoy’a da rahatsızlığın dile getirildiği bir mektup gönderildi.
Sayıl Dinçsoy mektuba gecikmeden mazeretlerini bildiren, kanunun yanlış anlaşıldığını dile getiren hafif özür kıvamında bir yanıt gönderdi.
Şimdi gözler Ekrem Demirtaş’ta. Basınla arası çok iyi olmadığı bilinen, fakat diğer taraftan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı koltuğunun yanı sıra İzair, Efe Rakı, Ekonomi Üniversitesi gibi pek çok yerde tepe noktadaki kişi pozisyonunda olan Demirtaş’ın tutumunun ne olacağını, bir EMD üyesi olarak ben de merakla bekliyorum.
Dediğim gibi EMD’nin yeni yönetimi hızlı başladı.
Projelerinde yer alan hedefleri gerçekleştirebilmeleri konusunda kolaylıklar dilerim.
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments