Ana Sayfa Kent Yazıları Saadet Erciyas Kadınlar Günü üzerine erkekçe düşünceler

Kadınlar Günü üzerine erkekçe düşünceler

Bir kaç gündür en yakınımdakilerden başlayarak çevremdeki erkeklere soruyorum: “8 Mart, kadın hakları size ne ifade ediyor?” diye… İşte yanıtları :

– Demek bir haksızlık var ki kadınlara ilişkin, bir haktan söz ediliyor. Önemli olan insan olmak, insanca yaşamak, kadın ya da erkek, fark etmez.

– Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in ilk yıllarında kadına çok daha önem veriliyordu.

– 8 Mart, anneler günü müydü yoksa? İşler o kadar yoğun ki anımsayamadım vallahi…

– 8 Mart… Hatırlayamadım, tanklar mı yürümüştü o gün?

– 8 Mart, bizim hanımın altın günü, kaç gündür hazırlık yapıp duruyor…

– 8 Mart özgürlük demek. Ama kadınlar özgür değil. Eziliyorlar. Ezen de biz erkekleriz. Çünkü biz erkek egemen bir toplumuz, bu Osmanlı’dan beri böyle.

– Alsancak’ta oturan kadınlar için 8 Mart, sergi açılışı, konuşmalar, kutlamalar, elinde karanfille eve dönmek demek. Bizim evdeki kadınlar öyle bir açılışa gitse, döndüğünde söylediği “Bugün otobüsler bedavaydı” olur.

– 8 Mart mı ben ne bileyim? Onu kadınlara soracaksın. Çocuk günü çocuğa, kadınlar günü kadınlara sorulur. Ben babalar gününde konuşurum.

– 8 Mart kadınların özgürlüğünü aldığı günmüş, haksızlıkların sona erdirildiği günmüş. Bizim evde haksızlık yok ki, bu günü kutlayalım. Onu evde karısına haksızlık yapanlara soracaksın.

– Annem bilmez bugünü. Babam da hiç kutlamaz zaten. Bizim evde böyle şeyler konuşulmaz. Hatta annemle babam konuşmaz ki doğru düzgün.

– Ben kadınların mutlu olduğuna inanmıyorum. Çünkü güçleri yok. Para kazanamıyorlar. Benim annem okumamış, keşke okusaydı. O zaman çalışabilirdi.

– Eve geldiğinde sana hemen komutlar yağar. Çorabını çıkar, üstündekilerle sofraya oturma. Yastığı düzelt. Ama sokağa çıktığımızda öyle mi? O zaman hakimiyet biz de işte. Yanımdan yürü dedim mi, mıh gibi olur benim karım. İsterse yürümesin. 8 Mart evde geçerli olabilir. Haberlerde, televizyon ekranlarında, ama sokakta benim dediğim olur.

– Bizim hanım fakirler derneği mi ne varmış oraya gitti. Kadınlar günü için toplantı yapacaklarmış. Bütün gün telefonla konuşup organizasyon yaptı. Toplantıdan sonra da yemeğe gideceklermiş. Gitmeden bana bir çorba yapıp bıraksa bari.

– Annemle babam arasında 25 yaş fark var. Babama “Bugün Dünya Kadınlar Günü, annem için bir şey alalım mı ?” dedim. Beni şaşırtan bir cevap verdi : “Biraz param olsa ona bir altın yüzük almak isterdim”. Yanlış mı duydum acaba?

– 8 Mart mı? Dur bir annene sorayım…

Dünya Emekçi Kadınlar Günü bugün. Bugün sizin için ne ifade ediyor?
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments