Ana Sayfa Kent Yazıları Saadet Erciyas Olimpiyat Evleri'nden yükselen sesler

Olimpiyat Evleri’nden yükselen sesler

UNIVERSIADE yaz oyunlarının bitişini dört gözle beklemişlerdi. Kimi kiracı olmaktan kurtularak, yepyeni bir eve taşınmanın hayalini kurdu. Kimisi yeni evlendireceği oğlunu yerleştirecekti buraya. Emekli ailelerse gazete ilanlarında, broşürlerde duyurulan temiz hava, sosyal tesis, alışveriş merkezi, yemyeşil parkların cazibesine kapılarak evlerini teslim alacakları günü sabısızlıkla beklemişti. Kuralar çekildi, evler sahiplerine teslim edildi. Evet ortalık çok ıssız, otobüs seferleri ağır aksak, hiçbir sosyal tesis ya da alışveriş merkezi faaliyete geçmemişti, ama “Olsun, kendi evimiz ya, hem belediyenin prestij projesi buralar, düzelir” dediler.

1000 konuttan yaklaşık 250’sinin dolduğu sitede sorunlar öylesine büyük ki, site sakinleri sorunlarını duyurabilmek için internette iki web sitesini hayata geçirmişler: www.olimpiyatkoy.org ve www.bizimolimpiyatkoyu.net

Bu iki siteyi özellikle İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZSU ve Ege Şehir Planlama’nın dikkatle izlemesi gerekiyor. Çünkü site sakinleri sıksık iki kurumun da kulaklarını çınlatacak şikayetlerini dile getiriyorlar web sitelerinde. Hatta site sakinleri geçtiğimiz hafta yağan yağmurlar sonrası meydana gelen maddi ve manevi zararlar nedeniyle başta Büyükşehir Belediyesi’ne dava açmaya hazırlanıyorlar.

Yeni yerleşim yerlerinde yaşanabilecek sorunların ötesinde sıkıntıları bulunan Olimpiyat Köyü sakinleri bunları dile getirirken, bir yandan da çok güzel bir dayanışma örneği sergiliyorlar. Yazılarında kimi zaman birbirlerine sitem etseler de, aksayan otobüs seferlerinin iş ve okul yaşamlarını aksatmaması için “Komşum Yolda Kalmasın Kampanyası” düzenliyorlar. Aracı olanların yolda gördüğü komşuları merkezi yerlere kadar taşımasını rica ediyorlar. Meteoroloji’nin yağmur uyarısını dikkate alıp, siteden “Sağanak yağmur geliyor, geçen yağmurdan bu yana kalıcı bir önlem alınmamış olan sitemizde mağduriyetlerin önlenmesi için hazırlık yapın” diye uyarıda bulunuyorlar. Bir önceki sitede açılan ve evlere servis yaptığını ilan eden manava teşekkürü ihmal etmiyorlar.

Evlerin tesliminden, banyolarda olmadığı dile getirilen su giderlerine, yakıt sorunundan, ulaşım ve güvenlik sorununa ciddi sorunları var Olimpiyat Köyü sakinlerinin. Öylesine bunalmışlar ki, köyün mimarı rahmetli Ahmet Piriştina’ya bir mektup yazmışlar:

“Komşu olacağız diye sevinerek aldığımız evlerimizde, Olimpiyat Köyü’müzde öksüzüz. Ne eserine sahip çıkan var, ne sözleşmelerde, gazete ilanlarında, broşürde verdiğin sözlerine… Sen tüm İzmir’in yağmur sorununu çözmüştün, Olimpiyat Köyü’nü seller basıyor. Sen tüm İzmir’in ulaşım sorunun çözmüştün, Olimpiyat Köyü’ne ulaşılamıyor. Sen tüm İzmir’e spor tesisleri yaptırdın, Olimpiyat Köy’de spor tesisi yok. Sen Belediyemizi tüm İzmir’in sahibi yaptın, Olimpiyat Köy’de Belediye yok. Olimpiyat Köy’e sahip çıkan yok, muhatap yok.”

Sorunlar elbette böyle kalmaz, internette site açacak kadar duyarlı ve bilinçli bir yönetimi, katılımcısı olan site, bir konut sahibinin dediği gibi birkaç yıla kalmaz toparlanır.
Ancak bu kentte yaşayan insanlar, uluslararası organizasyon için yapılan konutlara ilişkin yaşanan hayal kırıklığını unutabilirler mi? Birgün gelir de belediyemiz toplu konut işine girerse, vereceği sözü yerine getireceğinden ne kadar emin olabilirler. Yitirilmiş itibar geri gelir mi? Çok zor…

Sağanak yağmur, kimselere zarar vermeden, gönüllerimizdeki sevgileri taşırsın… Hepinize şimdiden mutlu bayramlar diliyorum…
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments