Ana Sayfa Kent Yazıları Saadet Erciyas Burs arıyorum, lütfen destek verin!

Burs arıyorum, lütfen destek verin!

Zaman zaman sözünü ettiğim www.kentyasam.com adresli haber – bilgi sitemize o kadar çok burs talebi geliyor ki, şaşırmamak elde değil. Sitede yalnızca İzmir’e yönelik haberler verilmesine karşın, burs isteyen öğrencilerin Türkiye’nin dört bir yanından olması çok dikkat çekici. Hatta Azerbeycan Bakü Slavyan Üniversitesi’nden bile burs isteğini dile getiren öğrenciler var.

Çoğu başarılı olduğunu, ancak ailesinin ekonomik durumu nedeniyle mutlaka burs almaları gerektiğini yazmış. Ben de üniversite eğitimimi burs alarak tamamladığım için, bunun ne kadar önemli olduğunu çok iyi biliyorum. Burs veren kurum yetkililerine ne kadar teşekkür etsem az. Burs insanların yaşamına yön vermesinde çok önemli bir konu. Ya okur, zorluklara direnerek hedefinize ulaşırsınız ya da yaşamın sizi gittiği yere götürmesine izin verirsiniz, boynunuzu bükerek.

Genç kardeşlerimize bir katkı olacağını düşünerek burs veren kimi kurumların adres ve web sitelerini derlemeye çalıştım. Bu dönemde birçok gazetede yayımlanıyor ya da yayımlanacaktır. Tekrar olsa da, birinde göremeyen diğerinde yakalar belki şansı. İhtiyaçlı öğrencinin çok, burs kontenjanlarının sınırlı olduğu şu dönemde öğrencilerin ve yakınlarının tüm alıcılarını çalıştırması gerekiyor.

Ayrıca burs vermek sadece eğitimle ilgili kurumların değil, tüm kuruluş ve kurumların sosyal sorumluluğu. O nedenle “burası burs verir mi?” diye duraksamayın ve başarınıza güveniyorsanız, şirketlerin kapısını çalmaktan çekinmeyin arkadaşlar.

Yeni eğitim döneminiz başarı dolu geçsin ve şansınız bol olsun..

– Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu: www.sydtf.basbakanlik.gov.tr/burs.htm Açıköğretim Fakültesi dahil, her öğrenci burs için başvurabiliyor. Ekim ayınınson haftası ile kasım başında başvuru yapılıyor.

– 21.Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı : www.yekuv.org 15 Eylül – 15 Ekim arasında başvuran adaylar sıra numarasına gore görüşmeye alınıyorlar. Başarılı olmak, İstanbul’daki fakültelerden birini bu yıl kazanmış ve kaydını yaptırmış olmak, ailenin kırsal kesimde olması koşulları.

– Adana Ticaret Odası: www.adana-to.org.tr İktisat ya da işletme bölümünde okuyan öğrencilere burs veriyorlar.

– Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği : www.cydd.org.tr Derneğin şubesinin bulunduğu illerde öncelikle üniversitelirn birinci sınıfında okuyan ve ailesinin mali durumu yetersiz öğrenciler burs için başvurabiliyor. Sigara içmemek aranan koşullardan bir tanesi.

– İstanbul Ticaret Odası Vakfı : Ekonomik durumu yetersiz, ekonomi bölümüyle ilgili bir fakülteyi kazanan öğrenciler başvurabiliyor.

– İzmir Ticaret Odası : www.izto.org.tr Karşılıksız olan bursta aranan şartlar, başka kurumdan burs almıyor olmak, başarılı olmak ve İzmir’deki bir öğrenim kurumunda eğitim görüyor olmak.

– Toplum Gönüllüleri Vakfı : www.tog.org.tr Vakıf TC vatandaşı olan öğretmen çocuklarına burs veriyor.

– Sema Yazar Gençlik Vakfı : www.semayazar.org.tr Başarılı ve ekonomik gücü yetersiz öğrencilere burs veriyor. Bursun sürmesi için her yıl başarılı olma koşulu var. Ekim ayı başında vakıftan alınan formla başvurulabiliyor.

– Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı : www.yasar.com.tr Üniversitenin yanısıra orta öğretim kurumlarında okuyan yetenekli ve çalışkan öğrencilere burs veren vakfın bursları karşılıksız. Eylül – ekim ayında başvuruluyor.

– Türk Eğitim Vakfı : www.tev.org.tr Vakıf maddi desteğe ihtiyaç duyan ve başarılı 5 bin öğrenciye burs veriyor. Burs miktarı her yıl değişiyor ve başarılı olma şartı aranıyor

Yazar Saadet Erciyas’ın önceki “Kent-Yaşam” yazıları:  

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments