Erten’i anmak

CHP İzmir örgütünün son dönemine yaşamını yitirmeden önce büyük heyecan katan 68 kuşağının gençlik önderi Aydın Erten’i 11 Ağustos’ta Gültepe’deki mezarı başında andık.
Bu yılki anmaya her yıldan farklı olarak “CHP’nin devlet erkanı” daha fazla ilgi göstermişti. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da bulunduğu toplulukta yine kırıklıkları görmek mümkündü. CHP İl Başkanı Selçuk Ayhan’ın bilemediğim nedenden ötürü katılamadığı anma törenini CHP Konak örgütü patronluğunda gerçekleşti.
Törene katılanlar ise CHP’nin son dönemde İzmir örgütündeki “Muhalefeti” görünümündeki bir ağırlığa sahipti. Kocaoğlu’nun yanı sıra Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, Balçova Belediye Başkanı M Ali Çalkaya, Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’ın yanı sıra, belediye meclis üyeleri ağırlıklı bir anma programı izledik.
Bu yıl da töreni her yıl düzenleyen İzmir’in “Vefa abidesi” Sancar Maruflu’ya “Töreni kısa tut” demişler. Maruflu, Aydın Erten’i önceki yıllarda olduğu kadar anlatmadı bile. Peki Maruflu’nun anlatımına izin verilmedi de orada Erten hakkında konuşanlar Aydın Erten’i anlatabildi mi?
Ne yazık ki bu soruya “Hayır” demek zorundayım. Tören, oraya gelen bazı kişilerin “acele” işleri var, bir an önce bitirilsin” havasında gerçekleşti.
Ne yazık ki, Aydın Erten’in ölümünden sonraki törende buluşan CHP’liler Gültepe’deki törende bu yıl da buluşamadı.

Gelmeseydiniz o zaman…

Törenden bir hafta önce ve bir gün önce CHP Konak İlçe Başkanı Tayfun Emre’den çok nazik davetler aldım. Erten’in anmasında bulunmamı orada Aydın Erten adına hazırlatılan bir anı kitabını da bana vereceğini söyledi. Aydın Erten hakkında hazırlanan kitabı açıkçası merak ediyordum. Ama elime geçtiğinde birçok açıdan hayal kırıklığına uğradım.
Basımına katkıda bulunan Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya’nın yazısıyla başlayan kitabı Filiz Çetin tasarlamış ve yayımına öncülük etmiş. İyi mi etmiş, kötü mü etmiş bilemem.
Ama, mezarlıktaki törenden sonra düzenlenen panelde Aydın Erten’i anlatan gazeteci ağabeyim Okan Yüksel ile İzmir’in halkla ilişkiler duayeni ve bu konulardaki duyarlılığı hayli yüksek olan Sancar Maruflu’nun da görüşleri “Çok yetersiz” olduğu yönünde.
Elbet bu satırları okuduğunda bu kitaba öncülük edenler bana kızabilir. Ama kızmayın ne olur.
Şimdi yazacaklarımı dikkatle okuyun.
Bu kentte 50’nin üzerinde kitabı yayına sokan Kent Kitaplığı ile Yayıncılık şirketi olan bir Büyükşehir Belediyesi’ne sahip olan CHP’nin ne yazık ki birçok açıdan eleştiri götürür bu kitabı kamuoyuna sunması ciddi bir acemilik.
Anılarını paylaşanların isim indeksinden başlayarak ilk sayfasındaki facia niteliğindeki imla yanlışlarından başlayarak bu kitabın özensizliği tartışılabilir.
Örneğin, Sevgili Aydın Erten’i yitirdikten sonra Hürriyet Gazetesi’nde kaleme aldığım bazı yazılarda en büyük kaynağı İzmir Milletvekili Ali Rıza Bodur’dan sağlamıştım. Bu kitap birçok önemli ismin anlatımlarıyla “Ciddiyet” kazanabilirdi. Kitabın şekilsel anlamdaki eksiklikleri.
Aydın Erten’i anlatmayı hedefleyen bir kitap, CHP’nin bir dönemini de içerir anlamını taşımaktadır. Dağlara taşlara “Karaoğlan geliyor” sloganlarını yazan, köylerdeki örgütlenmeleri gerçekleştiren bir gençlik hareketinin de bu kitapta daha anlamlı biçimde aktarılması söz konusu olabilirdi.
CHP’nin içinde bunu yapabilecek üyelerin, kişilerin olduğunu biliyorum. Konak İlçe Başkanı Tayfun Emre’nin de kitabı bir de bu açıdan sorgulamasında yarar var.
Neden mi? Emekli öğretmenlerin belki de en çok üye olduğu CHP’de en azından Türkçe yanlışı yapılmasının sonunda bile “kulaklar çekilebilir”. Aman dikkat!…
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments